OBILJEŽILI SMO JOŠ JEDNU NOĆ KNJIGE

Autor: Daniela Gubić, 29. 4. 2024.

U ponedjeljak, 22. travnja 2024., povodom Dana hrvatske knjige (22.4.) i Svjetskog dana knjige i autorskih prava (23.4.) u prostoru školske knjižnice obilježena je Noć knjige za učenike od 4. do 8. razreda.

Noć knjige je nacionalna manifestacija koja se održava već 13. godinu zaredom s ciljem poticanja čitanja i promišljanja o važnosti knjige u suvremenom društvu. Ovogodišnja Noć knjige odvijala se u znaku kataklizme i izazovnih vremena u kojima se nalazi čitavo čovječanstvo – klimatske promjene, globalizacija, društvene nestabilnosti… Manifestacijom se željelo saznati u kakvoj literaturi čitatelji pronalaze utjehu te kakve nam odgovore na krizu nude književnost i znanost.

S obzirom da je ovogodišnji zaštitni znak Noći knjige dinosaur Gjuro Nachitanovich, učenici su zajedno s knjižničarkom Danielom Gubić proučavali literaturu o dinosaurima i istraživali kako su zapravo tako ogromne životinje izumrle. U tom duhu izradili su ukrase za svijećnjake i u drugom dijelu manifestacije, uz svijeće i lampice, čitali ulomke omiljenih književnih djela. Obilježavanju se pridružio i ravnatelj škole Tihomir Batalo pročitavši ulomak odabranog djela. Svojim je primjerom pokazao kolika je važnost čitanja za svakoga čovjeka.

Noć knjige bila je prilika da se prisjetimo 150. rođendana književnice Ivane Brlić Mažuranić i njenog osebujnog doprinosa hrvatskoj književnosti. Tom je prigodom pročitan ulomak iz njene priče „Kako je Potjeh tražio istinu“.

Učenici su se rado odazvali ovoj manifestaciji i u ugodnoj atmosferi proslavili Noć knjige. U iščekivanju su novoga događaja koji će ih barem na jedan dan podsjetiti na važnost knjige i čitanja.

Daniela Gubić, knjižničarka