OBILJEŽENA 180. OBLJETNICA ŠKOLE U REŠETARIMA

Autor: Marijan Vuković, 11. 6. 2011.

Učenici i učitelji naše škole 9. i 10. lipnja 2011. proslavili su Dan škole koji je ove godine bio u znaku dviju obljetnica – 180 godina školstva i 20 godina otkako škola nosi ime hrvatskoga suvremenika Ante Starčevića.

Obilježavanjem tih obljetnica podsjetilo se na sve one koji su svoje znanje utkali u tradiciju obrazovanja u Rešetarima.Prvoga dana obilježavanja održani su sportski susreti učenika. Uslijedilo je otvorenje slavonske etno sobe U potrazi za izgubljenim vremenom. Koordinator je postava Slavonske etno-sobe učiteljica Marija Mlađen uz pomoć članova Vijeća roditelja. Tom prigodom otvorena je i izložba na temu Ante Starčević koja prikazuje njegov život i djelo. Obraćajući se učenicima i učiteljima, ravnatelj škole Tihomir Batalo zahvalio se Gradskoj knjižnici Slavonski Brod na ustupljenoj građi. Izložbu su postavili učitelj Ivica Jelančić i knjižničarka Daniela Gubić, a o Ocu domovine govorila je učiteljica povijesti Anica Marković. Prije otvaranja izložbi dodijeljene su nagrade učenicima za najbolje likovne i literarne radove na temu Domovina. Nagrađeni učenici su Ivana Iveković, Ana Kolaković, Filip Radić, Nives Peić, Andrea Tomašević i Lucia Marincel.

Povodom 20-e obljetnice imena škole organizirana je otvorena nastava, a rad nastavljen kroz niz stručno-pedagoških radionica – Citati Ante Starčevića, Glazbena šetnja Lijepom našom, Domovini na dar, Tragom prošlosti, Mozaik prošlosti, Pismo prijatelju i dr. Tim načinom rada ostvaren je školski projekt Ante Starčević – otac domovine. Rezultati rada po radionicama predstavljeni su u školskoj dvorani.

Polaganjem vijenaca za poginule branitelje i preminule učitelje započeo je drugi dan proslave obljetnica. Potom je uslijedila svečana sjednica Učiteljskoga vijeća na kojoj su prisustvovali umirovljeni i sadašnji učitelji, predstavnici Školskoga odbora, Vijeća roditelja, Općine Rešetari, župe te brojnih ustanova, društava i udruga s kojima škola uspješno surađuje već niz godina za što su im dodijeljene zahvalnice. Ravnatelj škole govorio je o važnosti škole i obrazovanja za društvenu zajednicu i predstavio brošuru koja obuhvaća razvoj školstva u Rešetarima kroz 180 godina s posebnim naglaskom na posljednjih 20 godina, otkako škola nosi sadašnji naziv.

Svečana akademija Tragovima prošlosti, koju su osmislile učiteljice Ivana Prakaturović, Jasna Terzić i Danijela Šmuljić, započela je riječima Slavonka sam, time se ponosim, slavno ime od predaka nosim. Hrvatska je domovina moja, ej, Slavonko, i moja i tvoja. Sve prisutne pozdravio je ravnatelj Tihomir Batalo, a potom i načelnik općine Zlatko Aga. Učenici i učitelji škole poveli su sve prisutne u šetnju kroz slavonsko selo u prošlosti. Pokušali su oživjeti seoske običaje i pokazati kako se nekada igralo, pjevalo, udvaralo itd., u čemu su, sudeći prema oduševljenju svih prisutnih, i uspjeli.

Na kraju svečanosti ravnatelj škole uručio je nagrade i pohvalnice učenicima koji su postigli značajne rezultate na županijskim i državnim natjecanjima u nastavnim i izvannastavnim aktivnostima.

Nagrade su uručene Ivici Beniću i Marku Marincu (tehnička kultura), Danijelu Oršuliću (likovna kultura), Antoniji Čeliković (kros Sportskih novosti) i Filipu Radiću (tamburaška glazba – brač) te mentorima Marijanu Vukoviću, Ivanu Jelančiću i Branku Horvatu.  Pohvalnice su dodijeljene Anji Jug i Gloriji Marosavljević (zbor), Pauli Ani Šamal i Ivi Kičić (Državno natjecanje u akrobatskom rock and rollu), Mariji Jurišić i Jeleni Jurišić (Državno natjecanje u atletici), Dariju Batalu i Vinku Agi (tehnička kultura), Klari Budić, (LIDRANO, atletika), Mateji Gušić i  Marijani Oštrić (kros Sportskih novosti) te Ani Blažević, Ivani Iveković, Anji Bilogrević, Luciji Dautović, Aniti Sivonjić, Martini Dautović, Gabrijeli Rossi i Mateji Vlaović (atletika).

Proslava 180. obljetnice nastavljena je u svečanom tonu druženjem cijenjenih gostiju i djelatnika škole. Ponosni smo jer svojim kontinuiranim radom i zalaganjem nastavljamo dugu tradiciju školstva u Rešetarima. Plodove svoga rada ostavljamo budućim generacijama u trajno nasljeđe.