SKRIVENI PJESNIČKI TALENTI DOTAKNULI MNOGA SRCA

Autor: Marijan Vuković, 3. 10. 2011.

Prvi je dan mjeseca listopada bio ispunjen stihovima, kako za našu školu, tako i za čitavu Općinu Rešetari.

I ove su godine na Rešetaračkom susretu pjesnika, XIV. po redu, prisustvovali hrvatski pjesnici iz dijaspore, članovi Književno-likovnog društva „Rešetari“, neafirmirani pjesnici iz naše Domovine, kao i brojni drugi posjetitelji.

Svečanost je započela u 10,30 sati promocijom knjige Između dvojbi autorice Ljerke Totch Naumove iz Makedonije, koju je okupljenima predstavio gospodin Lujo Medvidović. Zatim je prof. Vjekoslava Bagarić predstavila knjigu autorice iz SAD-a Ivanke Madunić Kuzmanović Hrvatska, i izvor i ušće.

U 11,30 započelo je predstavljanje zbornika mladih pjesnika iz Hrvatske i dijaspore Dotakni ga srcem. Prisutne su ponajprije pozdravili ravnatelj škole Tihomir Batalo i predsjednik KLD-a Ivan De Villa. Prisutnima se obratio i gospodin Anton Kikaš, pjesnik i poduzetnik iz Kanade, koji je svojom donacijom uvelike potpomogao izdavanje zbornika mladih. Dotakni ga srcem predstavile su Ivana Prakaturović, naša učiteljica hrvatskoga jezika, i Zlata Dasović, pjesnikinja iz Osijeka. To je treći zbornik u kojem su zapisane pjesme mladih pjesnika dijaspore i domovine. Među njima je i osamnaest pjesama učenika naše škole, koji su pokazali veliko zanimanje za pisanje poezije, no i neosporivi talent. Dario Batalo, Ana Betlach, Kristijan Blažević, Gabrijel Brkić, Marko Brkić, Lucija Bušić, Izabela Češić, Martina Dautović, Romana Degiacinto, Matija Kipšić, Ines Komarčić, Klara Pavlović, Dario Piljuzan, Marko Piškulić, Monika Solić, Marija Stokić i Deja Špičak pretočili su svoju maštu i osjećaje  na stranice ovoga zbornika. Prenijeli su nam svoja razmišljanja o školi, ljubavi, prirodi… Kroz razgovor i pitanja učenici su mogli saznati nešto više o samim pjesnicima koji su za vrijeme susreta poručili mladima da svaki svoj osjećaj pretoče u pjesmu. Zajedničkim fotografiranjem ovjekovječen je taj kulturni događaj.

U poslijepodnevnim satima održana je promocija XIV. zbornika pjesama O zemlji i zanovijeti, a nakon toga i promocija mađarskoga antologijskoga zbornika Stipana Blažetina Na istom kolosijeku . Potom su se uzvanici susreli s načelnikom Općine Rešetari Zlatkom Agom i predsjednicom Općinskoga vijeća Milkom Perković.

Na pjesničkoj večeri XIV. rešetaračkoga susreta pjesnika, koja je započela u 19 sati,  široj javnosti predstavili su se pjesnici iz Mađarske, Makedonije, Srbije, BiH, Italije, Švedske, Kanade, Južnoafričke Republike, pjesnici iz Osijeka, Slavonskoga Broda, Rovinja, Donjega Miholjca, Vrbovca, Nove Gradiške, Splita i Varaždina te 18 članova KLD Rešetari. Kulturno-umjetnički program vodila je učiteljica Ivana Prakaturović, a svečanost je uljepšala i Pjevačka skupina Slavča.

Pjesnicima želimo puno sreće i inspiracije, s nadom da će idući zbornik biti još bogatiji i da će dogodine rešetarački susret pjesnika okupiti još više ljubitelja lijepe riječi.

Marija Stokić i Blanka Bartolović, 7.a