12. IZBOR NAJUZORNIJE HRVATSKE SEOSKE ŽENE

Autor: Marijan Vuković, 24. 10. 2011.

Selo i žena su dvije vrijednosti duboko ukorijenjene u hrvatsku povijest: žena kao majka i skrbnica, a selo kao izvor poljoprivrednoga bogatstva i obilja. Naša škola, na čelu sa ravnateljem Tihomirom Batalom, može se pohvaliti da je 22. listopada 2011. godine bila jedan od suorganizatora 12. izbora najuzornije hrvatske seoske žene,  te tako dala svoj doprinos u promoviranju spomenutih temeljnih životnih vrijednosti.

Organizator manifestacije je Udruga Uzorne hrvatske seoske žene. Suorganizatori su još i Hrvatska poljoprivredna komora, općina Rešetari, Turistička zajednica grada Nova Gradiška i Udruga žena Brđani. Pokrovitelji ove vrijedne manifestacije su Brodsko-posavska županija, Ministarstvo turizma i Ministarstvo poljoprivrede te udruge Uzorne hrvatske seoske žene i Kap srca za Hrvatsku.

Organizacijski odbor 12. izbora najuzornije hrvatske seoske žene činili su župan Brodsko-posavske županije Danijel Marušić, zamjenica župana za društvene djelatnosti Ružica Vidaković, zamjenik župana za gospodarstvo Davor Vlaović, pročelnik Upravnog odjela za proračun i financije Ivan Lukić, pročelnik Upravnog odjela za poljoprivredu Željko Burazović,  pročelnik Upravnog odjela za obrazovanje, kulturu i šport Vladimir Štefanek, pročelnica Upravnog odjela za zdravstvo i socijalnu skrb Klara Šćuka, ravnatelj OŠ Ante Starčevića Tihomir Batalo, te mnogi drugi. Prošle je godine Ivanka Grgić iz Brđana ponijela laskavu titulu najuzoritije, te na taj način omogućila Općini Rešetari i našoj školi da budu ponosni domaćini ovogodišnjem izboru.

Manifestacija je započela okupljanjem natjecateljica iz svih krajeva Hrvatske u bogato uređenom holu naše škole. Tu se oko štandova kandidatkinja guralo mnoštvo posjetitelja i kušalo ukusne slastice koje su nam pripremile uzorne hrvatske žene.

Naši učenici sedmih razreda su uz pomoć svojih majki, a pod vodstvom svojih razrednika Vesne Vlaović i Gorana Markovića, također postavili štand u Slavonskoj sobi u prizemlju škole na kojemu su prodavali kolače i domaće proizvode.

Program se nastavio u 11 sati znanstveno-stručnim skupom s temom Uloga seoske žene u očuvanju hrvatskoga sela. Članicama udruge Uzorna hrvatska seoska žena i Udruge žena Brđani predstavljene su slijedeće teme: Doprinos Javne poljoprivredne savjetodavne službe radu sa ženama u seoskom prostoru – predavač je ravnateljica Hrvatske poljoprivredne komore Željka Gudelj-Velaga; Važnost socioekonomske analize seoske zajednice – predavači su mr. sc. Ivka Veić i mr. sc. Mijo Gašparović; Suradnja Radne grupe za sirarstvo s poljoprivrednim gospodarstvima – predavač je bacc. ing. agr. Predrag Janeš.

Nakon cjelodnevnoga bogatoga programa započela je izborna večer u školsko – športskoj dvorani naše škole, na kojoj se svaka kandidatkinja osobno predstavila pred žirijem i prisutnom publikom. Manifestaciju je otvorio Josip Friščić - potpredsjednik  Hrvatskoga sabora. Prosudbeno povjerenstvo pod predsjedanjem tajnika u Ministarstvu poljoprivrede, ribarstva i ruralnog razvoja Josipa Kraljičkovića, imalo je težak zadatak izabrati najuzoritiju. Istaknuti gost bio je i Ivo Žinić, ravnatelj Uprave za integrirani regionalni razvoj Ministarstva regionalnog razvoja, šumarstva i vodnog gospodarstva. Cijeli tijek događanja bio je medijski popraćen novinskim izvješćima, radijskim programima te izravnim televizijskim i radijskim prijenosima. Svim kandidatkinjama za sudjelovanje na izboru i osvojene naslove dodijeljena su priznanja i diplome. Za najuzorniju hrvatsku seosku ženu izabrana je Monika Kemenović iz Dijankovaca pokraj Križevaca. Za prvu pratilju Milica Palaić iz Podravskih Sesveta, a za drugu pratilju Branka Tretinjak iz Bapče pokraj Velike Gorice.

Večer su nam svojim bogatim programom uljepšala kulturno-umjetnička društva Rešetari i Drežnik, HKUU Trenk Nova Gradiška (igrokaz izvele Vesna Vlaović i Ana Musić) te tamburaški sastav Sjenke. Zapjevala je sa Sjenkama i Ivanka Grgić poželjevši i na taj način dobrodošlicu svima u općinu Rešetari i Slavoniju.

Drago nam je što smo kao domaćini mogli doprinijeti važnosti žene u selu i gospodarstvu. Neka živi selo i neka živi tradicija!

Sara Stokić i Ivana Paušić, 5. a