Čitajmo pjesnike u mjesecu hrvatske knjige

Autor: Marijan Vuković, 15. 11. 2011.

Mjesec hrvatske knjige kulturna je manifestacija koja se obilježava u svim knjižnicama Republike Hrvatske, pa tako i u našoj. Traje od 15. listopada do 15. studenog, a ovogodišnja je tema Čitajmo pjesnike. U knjižnici je postavljena izložba posvećena najvećim hrvatskim pjesnicima – Dobriši Cesariću, Dragutinu Tadijanoviću, Grigoru Vitezu, Tinu Ujeviću...

U Mjesecu hrvatske knjige za sve učenike naše škole osmišljene su radionice kojima ih se željelo približiti pjesnicima i potaknuti ih na čitanje. Sve je radionice osmislila naša knjižničarka Daniela Gubić u suradnji s učiteljima. Za 1. i 2. razred pripremljena je likovno – literarna radionica Ogledalce         kojom se željelo učenike upoznati sa životom i djelom Grigora Viteza. Prema pročitanoj priči učenici su izrađivali vlastito ogledalce. Učenici 3. i 4. razreda čitali su i ilustrirali pjesme Grigora Viteza. Učenici 5. i 6. razreda izrađivali su straničnike na temelju određenih pjesama. Čitajući pjesme najpoznatijih hrvatskih pjesnika, učenici 7. i 8. razreda izrađivali su brošuru. Na kraju Mjeseca hrvatske knjige najljepši radovi učenika izloženi su u holu škole.

Petnaest je učenika naše škole bilo uključeno u Nacionalni kviz za poticanje čitanja Vesele zamke koji se rješavao on-line i bio posvećen 100. obljetnici rođenja i 45. obljetnici smrti Grigora Viteza. Sudionica kviza Mateja Vlaović je u pratnji knjižničarke Daniele Gubić  posjetila sajam knjiga Interliber u Zagrebu 10. studenog 2011.

Dana 19. listopada 2011. zaintersirani učenici naše škole posjetili su Gradsku knjižnicu Nova Gradiška gdje su Julijana Matanović i Anka Dorić predstavile svoju knjigu za mlade One misle da samo male.

Šest je učenika naše škole poslalo svoje literarne radove pisane slavonskom ikavicom na natječaj koji je objavila Gradska knjižnica Slavonski Brod. Učenice i njihove mentorice učiteljica Jasna Terzić i profesorica Ivana Prakaturović bile su na proglašenju najboljega uratka. Naša učenica 4.a razreda Lucija Kolić je za svoj rad dobila pohvalnicu i knjigu Ivane Brlić-Mažuranić Ribar Palunko i njegova žena. Nakon proglašenja najboljih radova, učenice i mentorice bile su na koncertu  u organizaciji Osnovne glazbene škole Ivan Zajc u Slavonskom Brodu. Izvođene su uglazbljene pjesme naših najboljih pjesnika – D. Tadijanovića, J. Kozarca, V. Rema, D. Cesarića i dr.

Želimo poručiti svim čitateljima da bi se s knjigom trebali družiti tijekom cijele godine i da ju treba uvijek doživjeti kao kuću u kojoj stanuje ljubav, kao najvjerniju prijateljicu i najstrpljiviju učiteljicu.

Andreja Tomašević i Gita Dević, 6.b