STRUČNA EKSKURZIJA DJELATNIKA ŠKOLE U PARK PRIRODE LONJSKO POLJE

Autor: Marijan Vuković, 2. 5. 2012.

U ranim su jutarnjim satima 30. travnja 2012. djelatnici naše škole krenuli na stručnu ekskurziju u Park prirode Lonjsko polje koju im je omogućio Sindikat hrvatskih učitelja.

Panoramski su razgledali Jasenovac i Kameni cvijet – spomen područje s muzejom i spomenikom.

Nakon Jasenovca put ih je vodio u Krapje – selo staro-graditeljske baštine čije su kuće jedinstven primjer pučkoga graditeljstva. Selo se nalazi u blizini ptičjega rezervata gdje obitava bijela žličarka, orao štekavac i druge rijetke ptice močvarice.O raznolikosti su i bogatstvu biljnoga i životinjskoga svijeta Lonjskoga polja poslušali predavanje u edukativnom centru Parka prirode.

Uslijedila je vožnja edukativno-turističkom skelom Vodomar po rijeci Savi. Uživali su u atraktivnom riječnom krajobrazu, bogatom ptičjem svijetu, a imali su priliku vidjeti i najveće prirodno mrjestilište šarana. Nakon vožnje brodom sljedeće odredište bilo je selo Čigoć – Europsko selo roda. Iz stručnoga su predavanja saznali da je Čigoć jedino selo u kojemu obitava više roda nego stanovnika.

U Mužilovčici – selu lastavica – susreli su se s bogatim etno eksponatima. Predahnuli su na seoskom imanju obitelji Ravlić, jednom od rijetkih očuvanih tradicijskih kuća s pripadajućim gospodarskim objektima na prijelazu iz 19. u 20. stoljeće. To imanje predstavlja jedinstven kulturni i turistički sadržaj u Parku prirode Lonjsko polje, upisano je na listu kulturne baštine Republike Hrvatske kao etno muzej u kojemu se živi, radi i pokazuje.

Bijela roda, turopoljska svinja, posavski konj, orao štekavac, žličarka… samo su dio bogatoga biljnoga i životinjskoga svijeta Lonjskoga polja koje su djelatnici naše škole imali priliku vidjeti.

U poslijepodnevnim su se satima zahvaljujući APP turističkoj agenciji sigurno vratili svojim kućama. Ostaje im još nada da će ovaj neprocjenjivi Park prirode dobiti prijeko potrebne količine vode za svoj rast i razvoj.

Daniela Gubić i Dragana Gorički