HRVATSKI OLIMPIJSKI DAN

Autor: Josipa Ivanišević, 13. 9. 2012.

Dana 10. rujna u cijeloj Hrvatskoj, pa tako i u našoj sredini, obilježena je manifestacija Hrvatski olimpijski dan (HOD). Taj dan proglasio je Hrvatski olimpijski odbor kako bi potaknuo sve građane, a pogotovo djecu, na aktivniji život, kretanje i redovito bavljenje športom.

Hrvatski olimpijski odbor povodom ovoga dana poručuje svima: odjenite bijelu majicu kao simbol mira, prijateljstva i razumijevanja. Hodajte, trčite, krećite se i napravite prvi korak prema zdravom načinu života.

Olimpizam ima dugu tradiciju i bogatu povijest. Moderne olimpijske igre  potječu od antičkih igara koje su se održavale svake četvrte godine u svetištu Olimpija na otoku Peloponezu. Ukinuo ih je car Teodezije 393. godine nakon otprilike 1200 godina od utemeljenja.

Nadahnut antičkim igrama olimpijade, francuski povjesničar Pierre de Coubertin osmislio je suvremene olimpijske igre i 1894. u Parizu osnovao Međunarodni olimpijski odbor. Prve olimpijske igre modernoga doba održane su 1896. u Ateni. Razlikujemo zimske i ljetne olimpijske igre. U novije doba uvedene su paraolimpijske igre – olimpijske igre za sportaše s invaliditetom.

Ove godine, od 27. srpnja – 12. kolovoza u Londonu su održane XXX. ljetne Olimpijske igre.

San svakoga sportaša i istinskoga ljubitelja sporta i tjelesnoga vježbanja je sudjelovanje ili bar prisustvovanje ovakvom sportskom događaju.

HOD smo obilježili i u našoj školi. U prizemlju smo izložili prigodni pano na temu olimpizma obogaćen podacima i slikama naših itekako uspješnih olimpijaca i paraolimpijaca. Također, podsjetili smo i na značajne uspjehe naše paraolimpijke Marije Iveković, koja je porijeklom iz Rešetara.

Naši su učenici poslušali savjet Hrvatskog olimpijskog odbora te su dan proveli u lokalnom parku, u bijelim majicama, baveći se raznim športskim aktivnostima.