XV. Rešetarački susret pjesnika (foto-galerija)

Autor: Josipa Ivanišević, 21. 9. 2012.

Zahvaljujući neumornom radu i entuzijazmu zaljubljenika u stih i slikarski izričaj, i ove su godine na Rešetaračkom susretu pjesnika, XV. po redu, nazočili hrvatski pjesnici iz dijaspore, članovi Književno-likovnoga društva „Rešetari“, neafirmirani pjesnici iz naše domovine, kao i brojni drugi posjetitelji.

Naša je škola bila ponosni domaćin ovogodišnjega susreta na kojemu se slavio stih, lijepa riječ, prijateljstvo i dobro raspoloženje.

Osijek, Slavonski Brod, Našice, Đakovo, Valpovo, Donji Miholjac, Nova Gradiška, ali i Njemačka, Engleska, Južnoafrička Republika, Švedska, SAD, Rumunjska, Mađarska, samo su neke od geografskih točki s kojih su u Rešetare stigli brojni pjesnici.

15. rujna (subota) u 11,00 sati održana je promocija IV. zbornika mladih pjesnika pod nazivom Moj svijet, na kojoj su se susreli mladi, talentirani ljubitelji pisane riječi.

Stručni ocjenjivački sud imao je pune ruke posla pri odabiru najboljih pjesama koje su uvrštene u ovogodišnji IV. zbornik za koji je recenziju i predgovor napisala profesorica hrvatskoga jezika, članica Matice hrvatske, Morana Plavac, u čemu su joj pomogle profesorica hrvatskoga jezika Ivana Prakaturović, ali i kolegica-studentica Gabrijela Vojvodić.

OŠ Ante Starčevića, škola domaćin susreta, osobito je ponosna na jedanaest svojih učenika, mladih nada hrvatskoga pjesništva, čije su pjesme objavljene u spomenutom zborniku.

Naši učenici Leon Kordas, Lucija Bušić, Luka Cindrić, Ana Kolaković, Ines Komarčić, Iva Kotorac, Nikolina Kufner, Ariana Marincel, Matej Španić, Andreja Tomašević i Mateja Vlaović susreli su se u dvorani škole s nekolicinom mladih pjesnika iz Zapadnoga dijela Brodsko-posavske županije, ali i iz dijaspore. Pisali su o djetinjstvu, ljubavi, odrastanju, prijateljstvu, prirodi te nam opet dokazali kako od svoga poeticiranja ne namjeravaju odustati. Interpretativno su pred prisutnima pročitali svoje uratke, a imali su priliku upitati starije i iskusnije pjesnike za poneki koristan savjet ili novi motiv.

Goste susreta, pjesnike, ali i zaintersirane učenike škole, pozdravili su ravnatelj Osnovne škole Ante Starčevića Tihomir Batalo te načelnik Općine Zlatko Aga, potvrdivši kako su škole u malim mjestima i danas mjesta susreta, druženja, edukacije, ali i razmjene iskustava. Zahvaljujući Susretima pjesnika dijaspore, Rešetari su jednom godišnje svijet u malom, ali i mjesto na kojemu se čuva tradicija i jezik roda.

Osobito važan trenutak bio je onaj u kojemu se nazočnima obratio gospodin Anton Kikaš, pjesnik i poduzetnik iz Kanade, rekavši da će ove susrete financijski potpomagati dok je živ.

Prisutnima su imali priliku obratiti se pjesnici Malkica Dugeč i Zdravko Luburić iz Njemačke te Šimo Lukić iz Slovenije. Ovom susretu nazočili su po prvi put, a očarani ljepotom Rešetara, kao i susretima ispunjenim prijateljskim duhom, najavili su svoj povratak i dogodine.

Nakon kratkoga predaha, u 15,00 sati održana je promocija XV. zbornika pjesama Rešetaračkoga susreta pjesnika, a u 16,00 sati promocija knjige Kaskade života Slavice Božičević iz Švedske.

Večernja svečanost, na kojoj su se okupili brojni posjetitelji, započela je u 19,00 sati u dvorani naše škole.

Susretima su nazočili brojni gosti i uzvanici – ravnatelj Matice iseljenika Hrvatske Marin Knezović, predstavnica Ureda za iseljenu Hrvatsku Ministarstva vanjskih poslova RH Katarina Hinić, župan Brodsko – posavske županije Danijel Marušić, gradonačelnik grada Ilindena iz Republike Makedonije Žika Stojanovski, načelnik općine Rešetari Zlatko Aga, predsjednica Općinskoga vijeća Milka Perković, predstavnici Općinskoga vijeća Rešetara, jedan od izbornika Zbornika pjesama prof. Đuro Vidmarović, predsjednik Hrvatske državne samouprave u Mađarskoj mag. Stjepan Blažetin i brojni drugi prijatelji ovih susreta.

U organizaciji ove svečanosti lijepe riječi, organizatorima, članovima KLD-a Rešetari, pridružila se Hrvatska matica iseljenika Zagreb uz svesrdnu potporu Općine Rešetari. Pokrovitelj je Ministarstvo kulture RH i Brodsko – posavska županija, a supokrovitelj Općina Rešetari.

U izvrsno pripremljenom glazbeno-scenskom programu, koji je predvodila naša profesorica hrvatskoga jezika Ivana Prakaturović, nizali su se stihovi brojnih pjesnika koji su stigli u Rešetare kako bi uveličali tu svečanost pjesme i stiha.

U glazbenom dijelu programa posjetiteljima su se predstavili članovi Hrvatske pjevačke skupine Slavča.

Pjesnicima želimo puno sreće i inspiracije, s nadom da će sljedeći zbornik biti još bogatiji i da će dogodine rešetarački susret pjesnika okupiti još više ljubitelja lijepe riječi.

Kako je to sve skupa izgledalo možete i pogledati u galeriji slika.

Dragana Gorički, prof. njemačkoga jezika