Mjesec hrvatske knjige 2012.

Autor: Josipa Ivanišević, 16. 10. 2012.

Mjesec hrvatske knjige 2012. održat će se od 15. listopada do 15. studenoga 2012. godine sa središnjom temom posvećenoj Europskoj godini aktivnog starenja i međugeneracijske solidarnosti.

Knjižnice širom Hrvatske, kao i brojne druge institucije, uključene su u manifestaciju s raznovrsnim programom. Mjesec hrvatske knjige odvija se u organizaciji Knjižnica grada Zagreba, a pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture RH.

Programsku knjižicu Mjeseca hrvatske knjige 2012. godine možete pregledati ovdje.

Vijest koja će zasigurno obradovati većinu korisnika je već tradicionalna Akcija nenaplaćivanja zakasnine „zaboravnim“ čitateljima „ZABORAVIMO ZAKASNINU, KNJIGE SU happy!" , koja će trajati od 15. listopada do 15. studenoga. Gradska knjižnica Nova Gradiška Vas poziva da bez imalo srama i s osmijehom vratite knjige koje su „prekoračile“ rok vraćanja, bilo da se radi o zakasnini od nekoliko dana ili nekoliko godina. Iako je većina knjižnica ograničila ovaj rok na dan, dva ili samo tjedan dana, naša Knjižnica pruža vam ovu mogućnost punih mjesec dana kako biste i dalje bili i ostali njeni sretni i zadovoljni korisnici.

Nove članove GKNG Dječjeg odjela i Odjela za djecu darivat će lijepo dizajniranim straničnicima („bookmarkerima“ ).

MJESEC HRVATSKE KNJIGE 2012. U GRADSKOJ KNJIŽNICI NOVA GRADIŠKA
• „ZABORAVIMO ZAKASNINU, KNJIGE SU happy! “ – akcija“ nenaplaćivanja“ zakasnine
za „zaboravljene“ knjige (15.10.-15.11. ; na oba odjela )

ODJEL ZA DJECU:
• Likovna radionica „ČUDOVIŠTA U KNJIŽNICI“ slikara i pisca Stanislava Marijanovića
Sudjeluju: učenici likovnih skupina gradskih osnovnih škola sa svojim voditeljima
te pjesnikom Dubravkom Marijanovićem (24.10. u 10,00 h)
• „MI VAS VOLIMO ! “ – vedre literarne , likovne i dramske radionice za prvoškolce i osnovnoškolce posvećene našim „starima“ ; voditeljice:knjižničarke Mirjana Pranjić,
Renata Matijašević i Anka Višić (15.10.-15.11.)
• „NOVOGRADIŠKI VJEČNI DJEČACI“ – KNJIŽEVNA VEČER s Titom Bilopavlovićem
Sudjeluju: Ivan Slišurić, književnik, Pjevačka skupina „Slavča“ NG, učenici i voditelji
OŠ Lj. Gaja i OŠ „M. Lovrak“ NG (studeni)
• „RIJEČI U POKRETU-VRIJEME KOJE NAS SPAJA“ – dramski igrokaz pjesnikinje Sanje Šimić
i učiteljice Štefanije Milinović ; Sudjeluju: učenici i voditelji gradskih osnovnih škola i OŠ
„I.G.Kovačić“ S.P.Selo (studeni)

ODJEL ZA ODRASLE:
• Predstavljanje zbirke drama Mire Gavrana „PAROVI I SLIČNE SLABOSTI“ u organizaciji
Fan Cluba MIRO GAVRAN pri GKNG i Gimnazije Nova Gradiška (17.10. u 17,30 h u prostoru
Odjela za djecu)

• „Knjige do umirovljenika i najpotrebitijih“ili „KAKO DO ČITATELJA?“- zajednički projekt
GKNG, Udruge volontera NG i Udruge Matice hrvatskih umirovljenika NG (studeni)

• „ČITAJMO ORWELLA! “ – izložba Alojzija LOJZE Cindrića, Tihane Cindrić i Katarine Oršulić uz predstavljanje foto-slikovnice Tihane Cindrić „Zagonetka čitanja“ . U programu sudjeluju:
učenici i voditelji Osnovne glazbene škole Učilišta Relković, članovi Udruge stvaratelja u kulturi NG ( sveč. otvaranje izložbe 05.11 2012.; izložbeni postav: 05.-15. 11. u auli dvorane Učilišta Relković i prostorima GKNG)

• Večer romske poezije i glazbe : „NEKA SE ČUJE ROMSKA RIJEČ- „Ašunen o romano lafi“uz otvaranje „Romske police“ u GKNG
(07.11. u 18,00 h u Velikoj dvorani Učilišta Relković)
Organizatori: GKNG, OGŠ Učilišta Relković, , Udruga Romski putovi iz Zagreba, OŠ Lj. Gaja, OŠ „M.Lovrak NG, Gimnazija NG, Industrijsko-obrtnička škola NG,
Suorganizatori: Grad NG, TZGNG, Udruga Roma NG, Učilište Relković

• „BESKRAJNA LJUBAV“- Književno-glazbena večer s novogradiškom pjesnikinjom i umirovljenicom Evicom Kraljić .U programu sudjeluje: vokalna skupina LIRA iz Starog Petrovog Sela.
Suorganizatori: MH-Ogranak NG, Udruga stvaratelja u kulturi NG, KLD Rešetari (studeni)

Prvo događanje, književni susret sa svjetski poznatim književnikom za djecu i odrasle,dramaturgom Mirom Gavranom uz predstavljanje njegove nove knjige; zbirke drama „PAROVI I SLIČNE SLABOSTI“, održat će se već u srijedu, 17. listopada u 17,30 h u prostoru Odjela za djecu Gradske knjižnice (prizemlje) , a u organizaciji Fan Cluba MIRO GAVRAN (osnovanom 2001. U GKNG) i Gimnazije NG.
Ulaz je slobodan!

Izvor: Nova Gradiška online

Josipa Ivanišević, prof. i dipl. knjiž.