Književnik Enes Kišević u našoj školi (foto-galerija)

Autor: Josipa Ivanišević, 12. 11. 2012.

Povodom manifestacije Mjesec hrvatske knjige Osnovna škola Ante Starčevića u Rešetarima bila je domaćinom književnoga susreta s uglednim hrvatskim književnikom i glumcem Enesom Kiševićem. Tom su prigodom gospodin Kišević, balerina i glumica Branka Krumpačnik i redatelj Jasmin Novljaković izveli njegovu predstavu Ružno li je pače.

Enes Kišević rođen je 1. svibnja 1947. u Bosanskoj Krupi, a osnovnu je i srednju školu završio u Ključu. Godine 1971. diplomirao je na Akademiji kazališne i filmske umjetnosti u Zagrebu. Član je Društva hrvatskih književnika, Hrvatskoga društva dramskih umjetnika i Hrvatskoga haiku društva. Sudjelovao je u mnogim kazališnim predstavama, TV emisijama i radio dramama. U svojim djelima surađuje i s mnoštvom slikara i skladatelja. Do sada je napisao preko 20 knjiga, što za djecu, što za odrasle, kao npr. Mačak u trapericama, Majka Bajama i bura Zmijokrila, Samo s tobom ja sam ja, Mama ti si moj zrak, Veseli sat, Busen Bosne i dr.

Poznatom je književniku ovo drugi posjet Rešetarima. I ovoga puta susreo se s djecom viših razreda osnovne škole. Ugodno i poučno druženje odvijalo se u prostorima školske knjižnice. Gospodinu Kiševiću riječi dobrodošlice uputili su ravnatelj škole Tihomir Batalo, na čiju je inicijativu i došlo do ovoga susreta, te naša knjižničarka Josipa Ivanišević.

Ubrzo je Enes očarao djecu i odrasle svojim pričama i recitacijama. Istančano i dopadljivo uspio je ući u srca svih prisutnih, a posebno najmlađih. Svojom je recitacijom pjesme Modra rijeka, ali i predstavom odigranom u školskoj dvorani Ružno li je pače, pokazao svoju višestruku nadarenost. Prenio je gledateljima jasnu poruku o odrastanju i izgrađivanju vlastitoga stava, ali također i svoju veliku ljubav prema pisanju i glumi.

Predstavu su pogledali učenici razredne nastave, djeca dječjega vrtića Radost, učenici trećih i četvrtih razreda Osnovne škole „Vladimir Nazor“ iz Adžamovaca i mnogi drugi posjetitelji. Također smo vrlo ponosni i na još jednu u nizu uspješnih suradnji naše škole i škole iz Adžamovaca.

U predstavi se troje glumaca međusobno nadopunjavalo nizom dosjetki, lutkarskih prikaza i gegova, što ju je učinilo još zanimljivijom za djecu. Mališani nisu bili samo pasivni promatrači, već su u njoj imali priliku i aktivno sudjelovati.

Priču o preobrazbi ružnoga pačeta u labuda nesvakidašnje ljepote stvorio je Hans Christian Andersen. Ružno li je pače Enesa Kiševića odiše radošću i vedrinom, jasno prepoznatljivom u svijetu djece i odraslih. Tri su soboslikara oslikala ljubavlju srca publike, a posebno najmlađih, koji su s velikim oduševljenjem ispratili glumce.

Ravnatelja škole posebno su obradovale pozitivne emocije koje su na dan susreta prožele cijelu školu, kao i lijepa riječ koja je odjekivala školskom knjižnicom.

Čim otvoriš oči, otvorio si knjigu zemlje i neba – tim se riječima Enes Kišević oprostio s djecom i svim nazočnima u školskoj knjižnici.

Nadamo se da ćemo u skoroj budućnosti opet imati priliku susresti simpatičnoga i uvijek vedroga – našega Enesa Kiševića!

Foto-galeriju susreta možete pogledati ovdje.

Dragana Gorički, prof. i Josipa Ivanišević, knjižničarka