Mjesec borbe protiv ovisnosti (15. studeni - 15. prosinca)

Autor: Josipa Ivanišević, 20. 11. 2012.

Mjesec borbe protiv ovisnosti  u Republici Hrvatskoj obilježava se u razdoblju od 15. studenog do 15. prosinca. Svake godine u navedenom razdoblju obilježavanje se provodi s ciljem upozoravanja cjelokupne javnosti na problem zlouporabe svih oblika sredstava ovisnosti a osobito droga, te se time nastoji potaknuti sve subjekte u društvu na aktivnu borbu protiv ovisnosti i zlouporabe droga poduzimanjem zajedničkih aktivnosti za uspješno suprotstavljanje ovom ozbiljnom problemu današnjice.

Program obilježavanja Mjeseca borbe protiv ovisnosti na području grada Nova Gradiška možete vidjeti i preuzeti ovdje ili niže, ispod teksta.

Zlouporaba droga i posljedično ovisnost o drogama je globalni problem koji zahtijeva provedbu suvremenog, kompleksnog programa prevencije, edukacije, ranog liječenja i otkrivanja ovisnika, rehabilitacije, resocijalizacije, uz potporu i doprinos svih tijela.

Putem šire društvene akcije na nacionalnoj i lokalnoj razini promoviraju se zdravi stilovi života, podizanje razine svijesti javnosti o štetnim zdravstvenim i socijalnim posljedicama ovisnosti i pružanje pomoći obitelji, osobito odgojnoj funkciji roditelja u prevenciji ovisničkog stila življenja. Pri tom je izuzetno važna suradnja s medijima na koje se apelira da u okviru svojih emisija / informativnih prostora osmisle i prezentiraju medijske projekte koji razmatraju problem ovisnosti s različitih razina, kao što su edukativno-informativni članci o problemu ovisnosti, edukativno-informativne emisije o ovisnosti i suzbijanju zlouporabe droga s posebnim osvrtom na poboljšanje zaštite zdravlja djece, mladeži i obitelji  i promoviranje zdravih stilova života, te kontinuirano praćenje aktivnosti koje će s ciljem obilježavanja Mjeseca borbe protiv ovisnosti organizirati na državnoj, regionalnoj i lokalnoj razini.

Navedene aktivnosti poduzimaju se kako bi se podigla razina svijesti javnosti o ovom problemu te kako bi se zajedničkim naporima pridonijelo ostvarivanju zajedničkog cilja učinkovite borbe protiv svih oblika ovisnosti te posebice suzbijanju zlouporabe droga u našem društvu.

Izvor: Vlada Republike Hrvatske - Ured za suzbijanje zlouporabe droga

Prikladni sadržaji održat će se i u našoj Školi, i to tijekom cijelog mjeseca.

Uz pano na temu Mjesec borbe protiv ovisnosti, stručna služba Škole organizirala je i slijedeće aktivnosti:

• Radionica (1. - 8. razred): Donošenje odluka  (tijekom mjeseca)
  • 14.12.2012. u 07:00h - Tribina: Kako odoljeti pritisku vršnjaka?
  • U 2.razredu: provedba CAP programa - roditelji, učenici, učitelji (tijekom mjeseca)

Više informacija možete potražiti i na slijedećim stranicama:

Josipa Ivanišević, prof. i dipl.bibl.

Priloženi dokumenti:
Program_Mjesec_Nova_gradiska.doc (48.00 KB)