Mjesec hrvatske knjige u našoj školi

Autor: Josipa Ivanišević, 13. 12. 2012.

Knjiga nije hrana, ali je poslastica!, rekao je književnik Tin Ujević. I ove smo godine u našoj školi prigodno obilježili manifestaciju Mjesec hrvatske knjige. Zajedno smo s učenicima osmislili i ostvarili brojne aktivnosti.

Mjesec hrvatske knjige započeli smo postavljanjem panoa ispunjenoga tekstovima i materijalima o ovoj manifestaciji, a uredila ga je naša knjižničarka Josipa Ivanišević.

Pedagoginja Marija Dautović i knjižničarka održale su 26. listopada 2012. u 7.a razredu radionicu Recipročno čitanje. Cilj im je bio provjeriti čitalačke kompetencije te ukazati učenicima na neke druge metode i postupke kojima mogu poboljšati svoju čitalačku pismenost.

Čitalačka je pismenost razumijevanje, korištenje, promišljanje i angažman u pisanim tekstovima radi postizanja osobnih ciljeva, razvoja vlastitoga znanja i potencijala te aktivnoga sudjelovanja u društvu.

Istoga smo dana sudjelovali u manifestaciji Pjesnička večer u Lipovljanima održanoj u OŠ Josipa Kozarca. Profesorica hrvatskoga jezika Ivana Prakaturović vodila je učenice sedmih razreda Arianu Marincel, Anu Kolaković i Andreju Tomašević. Tom su prigodom čitale svoja djela i upoznale nove, iskusnije pjesnike (foto-galerija).

Sudjelovali smo i na 19. susretu malih pjesnika Slavonije i Baranje održanom u Cerniku 9. studenoga 2012.

Zapažen je učenik petoga razreda Petar Aga pod mentorstvom učitelja hrvatskoga jezika Darka Horvata. Učenik je nagrađen za svoje sudjelovanje i trud u nadi da će se nastaviti baviti pisanjem poezije.

U suradnji s prof. Ivanom Prakaturović, pedagoginja i knjižničarka provele su još dvije aktivnosti. 25. listopada 2012. testirale su brzinu čitanja učenika 8.a i 8.b razreda kao dio projekta Čitalačke kompetencije učenika osmih razreda. Ovaj projekt uključuje nekoliko testiranja, ne samo brzine čitanja već i razumijevanja, koje će prof. Prakaturović provesti do kraja školske godine. Nadalje, 29. listopada 2012. održale su radionicu Čitajmo zajedno u 6.a razredu gdje su s učenicima obradile tekst Ephraima Kishona (iz knjige Kod kuće je najgore). Učenici su metodom ekstrapolacije dovršili završetak priče, a nakon toga svoje su znanje odmjerili kratkim kvizom o hrvatskoj književnosti.

Povodom manifestacije Mjesec hrvatske knjige naša je škola 8. studenoga 2012. godine bila domaćinom susreta s uglednim hrvatskim književnikom i glumcem Enesom Kiševićem. Nakon književnoga susreta s djecom viših razreda održanim u školskoj knjižnici, gospodin Kišević, balerina i glumica Branka Krumpačnik i redatelj Jasmin Novljaković izveli su njegovu predstavu Ružno li je pače za učenike razredne nastave, djecu dječjega vrtića Radost, učenike trećih i četvrtih razreda Osnovne škole „Vladimir Nazor“ iz Adžamovaca i druge posjetitelje (foto-galerija).

Želimo poručiti svim čitateljima da bi se s knjigom trebali družiti tijekom cijele godine i da ju treba uvijek doživjeti kao kuću u kojoj stanuje ljubav, kao najvjerniju prijateljicu i najstrpljiviju učiteljicu.

Josipa Ivanišević, knjižničarka
Dragana Gorički, prof.