Kazališna predstava Glorija

Autor: Josipa Ivanišević, 3. 4. 2013.

15. ožujka 2013. učitelji Osnovne škole Ante Starčevića Rešetari gledali su predstavu Ranka Marinkovića Glorija u Teatru &TD u Zagrebu.

Glorija, mirakul Ranka Marinkovića, objavljen je 1955. Riječ je o ljubavnoj priči u udaljenoj otočkoj biskupiji u kojoj ambiciozni svećenik trenira bivšu cirkusantkinju za izvođenje crkvenih čuda kako bi povratio izgubljene vjernike.

Predstavu koju su naši učitelji gledali režirao je mladi redatelj Saša Božić. U svojoj je predstavi ostao vjeran Marinkovićevu predlošku, no, unijevši elemente akrobatske yoge i pop šlagere te stavivši naglasak na tijelo i pokrete, pristupio je djelu na potpuno nov, originalan način. Upravo je takav pristup „krivac“ za čuđenje kod gledatelja na početku predstave, no kako se predstava razvija, šok i čuđenje pretvaraju se u ugodu i zadovoljstvo. Osim toga, i sam prostor Teatra &TD nije uobičajen kazališni prostor, stoga je dojam koji predstava ostavlja zaista snažan.

U naslovnoj ulozi Glorije pojavljuje se poznata Nataša Dangubić, dok preostali dio glumačkog ansambla predstavlja čitavu novu generaciju glumaca sklonu beskompromisnom kazališnom istraživanju.

Ove godine slavi se 100. obljetnica rođenja našega velikoga književnika Ranka Marinkovića, a naš je kolektiv odlaskom na ovu predstavu dao svoj doprinos njegovu djelu i imenu.

Ivana Prakaturović, nastavnica hrvatskoga jezika

Teatar &TD