PRIJATELJSTVO, A NE NASILJE! (foto-galerije, ppt)

Autor: Josipa Ivanišević, 12. 4. 2013.

Naša je škola jedna od devet škola - sudionica ovoga hvalevrijednoga projekta. 5. i 12. travnja 2013. godine održane su radionice namijenjene učenicima osmih razreda radi smanjenja i prevencije međuvršnjačkoga nasilja – ozbiljnoga problema današnjice.

U sklopu aktivnosti Živim život bez nasilja u Policijskoj postaji Nova Gradiška održan je 20. ožujka 2013. sastanak na kojemu je predstavljen projekt Prijateljstvo, a ne nasilje. Sastanku su nazočili ravnatelji, nastavnici i pedagozi devet osnovnih škola s novogradiškoga područja, pomoćnik načelnika Policijske postaje Nova Gradiška Josip Akmačić, kontakt policajac Bernardin Trnka i policijski službenici za nadzor i planiranje u prevenciji Policijske uprave brodsko-posavske Boris Janč i Darko Dadić.

Na radnom su sastanku dogovoreni daljnji oblici suradnje, način provedbe radionica i predavanja učenicima osmih razreda osnovnih škola.

Na radionici, koje traju dva školska sata, učenici su bili podijeljeni u četiri skupine. Na prvome su satu učenici raspravljali o tvrdnjama koje se tiču međuvršnjačkoga nasilja te su ih trebali potkrijepiti svojim iskustvima i razmišljanjima.

Na drugomu su se školskom satu učenici trebali „uživjeti“ u uloge drugih osoba, tj. doći do zaključaka kako u sprječavanju nasilja mogu pomoći škola, policija, lokalna zajednica, ali i oni sami.

Nakon predstavljanja skupnoga rada, kontakt policajac Bernardin Trnka kroz predavanje je ukazao učenicima na ciljeve projekta, a to su povećanje općega stanja sigurnosti, upoznavanje sa zakonodavnim okvirom vezanim uz vršnjačko nasilje, razvijanje vještina za nenasilno rješavanje sukoba te stvaranje sigurnoga okruženja u školi i lokalnoj zajednici..

Vijeće za prevenciju Nove Gradiške financijski podržava ovaj projekt tiskanjem raznih promidžbenih materijala.

U završnoj manifestaciji koja će se održati u svibnju, predviđeno je okupljanje oko 500 učenika osmih razreda na izletištu Strmac.

Foto-galerije:  8.a,  8.b

Ana Betlach, Blanka Bartolović i Borna Stipić, 8. a