Dan je planeta Zemlje

Autor: Josipa Ivanišević, 22. 4. 2013.

"Ti znaš i ja znam: Zemlja nije tvoja ni moja, posuđena je svima nama da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka." – Stara aztečka pjesma

Dan planeta Zemlje obilježava se 22. travnja kako bi se jačala svijest i poštovanje ljudi prema prirodnom okolišu. Različitim događanjima i akcijama ekoudruga i organizacija nastoji se skrenuti pozornost ljudi na opasnost koja prijeti životu na Zemlji zbog porasta globalnog onečišćenja i zatopljenja te klimatskih promjena te ih potaknuti da osvijeste problem zagađenja okoliša.

Ideja obilježavanja Dana planeta Zemlje prvi je put predstavljena 1969., no službeno se obilježava od 1992. kada je  na Konferenciji UN-a o okolišu i razvoju u Rio de Janeiru usklađen dalekosežni program za promicanje održivog razvoja.

Na prijedlog bolivijske vlade 2009. godine Opća skupština UN-a je 22. travnja proglasila međunarodnim Danom planeta Zemlje.

Dan planeta Zemlje prvi je put obilježen 22. travnja 1970. na sveučilištima i u studentskim domovima diljem Amerike. Poticaj za obilježavanje dao je senator Gaylord Nelson, a sudjelovalo je više od 20 milijuna ljudi. Tek je 1990. na skupovima diljem svijeta sudjelovalo više od 200 milijuna ljudi, a od tada se taj dan organizirano obilježava i u Hrvatskoj.

Izvor: HRT: Dan je planeta Zemlje

Planet Zemlja

Zemlja je treći planet koji kruži oko Sunca. Za krug oko Sunca treba joj 365 dana i 6 sati. Tih 6 sati kroz četiri godine čine jedan dan. Iz tog razloga svaka četvrta godina je prestupna, kao što je bila i ova.

Brzina kojom se kreće oko Sunca iznosi 106.560 kilometara na sat. Jedan krug oko Sunca traje jednu godinu, odnosno, četiri godišnja doba. Zemlja se okreće i oko sebe same (svoje osi) te se zbog toga izmjenjuju dan i noć.

Ne znamo sa sigurnošću kada je Zemlja nastala ali znamo da najstariji primjerci stijena potječu iz vremena od prije 4,7 milijardi godina.

Sadrži toliko vode da iz svemira djeluje plavo. Oceani prekrivaju više od dvije trećine Zemljine površine. Nije savršenog oblika; na ekvatoru je malo spljoštena (42 km šira).

Prvi tragovi života na Zemlji su se pojavili prije otprilike 2 milijarde godina. Alge su bile prve biljke na Zemlji i jako su se međusobno razlikovale. Ljudska vrsta nastala je prije 3,5 milijuna godina u istočnoj Africi. Moderni čovjek nastao je prije 400.000 godina..

Zemlja je nastala prije puno godina. Razvojem civilizacije i industrije današnji čovjek je sve više uništava. Da bismo je sačuvali moramo se brinuti o njezinim vodama, šumama, zraku... Zemlja je naš dom, te je stoga moramo pažljivo čuvati i brinuti se o njoj. 22. travnja obilježavamo Dan planeta Zemlje i širimo svijest o važnosti njezina očuvanja. Zemljina budućnost je i budućnost svih nas.

Zanimljivosti:

• Dužina Zemlje oko ekvatora iznosi oko 40.000 kilometara.
  • Teška je oko 6.000 milijuna, milijuna milijuna tona.
  • Najviša temperatura zraka ikad izmjerena iznosila je 57,7 °C u pustinji Sahari. Najniža temperatura izmjerena je na Antarktici i iznosila je minus 88,3 °C.
  • Temperatura u središtu Zemlje iznosi otprilike od 2000 do 8000 °C.
  • Udaljenost do središta Zemlje je oko 6400 kilometara.
  • Sastoji se od kore, omotača i jezgre (vanjske i unutrašnje).
  • Kontinenti se i dalje sporo pomiču; nekoliko milimetara do centimetara godišnje.
  • Svakih 30 sekundi negdje na planetu dolazi do potresa – pomaka u Zemljinoj kori.
  • Zemlja se kreće kroz svemir brzinom od oko 30 kilometara u sekundi.
  • U Zemljinoj kori pronalazimo fosile (okamine) davno izumrlih životinja.

Izvor: Zbornica.hr: Zemlja - planet na kojem živim

Interaktivnom animacijom Google slavi
43. Dan planeta Zemlje

Google nastavlja u svom prepoznatljivom tonu. Ovogodišnji Dan planeta Zemlje odlučili su obilježiti interaktivnom animacijom, Google Doodleom, koji nam izuzetno jednostavno i simpatično pokazuje kroz što sve naša planeta prolazi.

Jednako kao i kod dobrog dijela ranijih Google Doodlea i ovim je moguće ‘upravljati’ tako da kurzorom miša možete izazvati meteorološke (ne)prilike, probuditi usnulog medvjeda, raspuhati maslačke te činiti štošta drugo što ćete morati sami otkriti.

U prilogu otkrijte popis svih stvari koje ćete vidjeti na današnjem Google Doodleu.

Izvor: Gadgeterija: Interaktivnom animacijom Google slavi 43. Dan planeta Zemlje

Također, na stranici http://www.giraffe.ie možete pogledati zanimljiv i informativan grafički prikaz 50 nevjerojatnih činjenica o Zemlji