Ostvarili smo školski projekt "Hrvatska pred vratima EU" (foto-galerija)

Autor: Josipa Ivanišević, 14. 5. 2013.

Ovogodišnjim školskim projektom uključili smo se u projekt obilježavanja EU tjedna u Brodsko-posavskoj županiji. 9. svibnja 2013. naša je škola bila mjesto poučavanja o kulturnoj raznolikosti naroda, običaja i jezika, poštivanja i uvažavanja drugih vjera, rasa, naroda i država kao i razvijanje svijesti o važnosti očuvanja vlastite kulturne tradicije.

Od samoga začetka projekta pa sve do ostvarenja prešli smo dug put. Projekt smo osmislili tako da svaki razredni odjel sa svojim razrednikom izvuče jednu od zemalja članica EU. Saznavši naziv zemlje koju će predstavljati, učenici i njihovi učitelji započeli su s realizacijom ovoga izazovnoga projekta. Prvo predstavljanje država upriličeno je na školskoj priredbi povodom Valentinova kada su razredni odjeli predstavili zastavu „svoje“ države i izgovorili ljubavne stihove na istom jeziku. Projekt se sve više razvijao, uključivali su se brojni roditelji, djede i bake, a ravnatelj škole Tihomir Batalo na najbolji je način opisao radnu klimu koja je prožimala našu školu mjesecima: S puno entuzijazma, svi naši razredi natječu se tko će bolje i kvalitetnije, na specifičan način, predstaviti jednu od država-članica Europske unije.

Kroz brojne aktivnosti koje su pripremili naši učenici pod mentorstvom svojih učitelja putem štandova upoznali smo Francusku, Sloveniju, Grčku, Švedsku, Italiju, Španjolsku, Dansku, Austriju, Poljsku, Slovačku, Njemačku i Mađarsku.

Na kreativan smo način posjetiteljima predstavili bogatstvo tradicije nekada i danas te brojne druge raznolikosti u ovih 12 zemalja.

Svi su prisutni s oduševljenjem čekali početak predstavljanja projekta na kojem su naši učenici, njihovi roditelji i djelatnici škole marljivo i predano radili. Prezentacija je započela u 10 sati u dvorištu škole, a trajala je do 12,30.

Na početku su se manifestacije nazočnim učenicima, učiteljima i mještanima obratili u ime škole domaćina ravnatelj, dosadašnja predsjednica Općinskoga vijeća Milka Perković, pročelnik Upravnoga odjela za razvoj i EU integracije BPŽ Marijan Štefanac te dožupan i predsjednik Savjeta za EU integracije BPŽ Davor Vlaović.

Svi su prisutni Europskoj uniji odali poštovanje himnom Oda radosti. Iz povijesti znamo da je to oda koju je njemački pjesnik Friedrich Schiller napisao 1785. slaveći ideal bratstva i ujedinjenosti čovječanstva.

Državu na obali Baltičkoga mora, Švedsku, predstavili su nam učenici 3. b   razreda i njihova učiteljica Elizabeta Arić. Prisutne je najviše oduševila izvedba učenika uz pjesmu švedske grupe Abba Waterloo uz koju su i sami zaplesali.

Najmanju nordijsku zemlju Dansku upoznali smo prezentacijom učenika  5. a razreda i njihovoga razrednika Branka Horvata.

Poznati bečki valcer i zanimljivo gastronomsko putovanje Austrijom priredili su za nas učenici 6. a razreda sa svojom razrednicom Ivanom Prakaturović.

Francuska je jedna od zemalja osnivačica Europske unije. Modnom šetnjom, ali i gastro-kutkom, predstavili su je naši najmlađi učenici 1. a razreda s učiteljicama Jasnom Terzić i Ivanom Madžarević.

Susjednu državu Sloveniju pjesmom Na planincah i tradicionalnim jelima predstavili su učenici 2. a razreda s učiteljicama Blaženkom Logožar i Marijom Ćupurdijom. Pjesmu je odsvirala učiteljica Jasna Terzić na harmonici.

Grčka je zemlja sa zanimljivom i burnom poviješću. Kroz nju su nas proveli učenici 3. a razreda s učiteljicom Matejom Horvat. Bili smo svjedocima paljenja olimpijske vatre te predstavljanja nekoliko sportskih vještina karakterističnih za tu zemlju.

Na gastro-putovanje kroz Italiju vode nas učenici 4. a razreda i njihova učiteljica Slađana Ninković. Zbog svoje bogate ponude talijanskih specijaliteta taj je štand bio vrlo posjećen.

Kolijevku flamenka – Španjolsku - dočarali su nam učenici 4. b razreda i njihova učiteljica Marija Mlađen. Nakon kratkoga upoznavanja s tom zemljom, predsjednica KUD-a Rešetari Irena Cindrić otplesala je ples flamenko, a Kristina Matanović izradila je španjolsko jelo po originalnoj recepturi. Odrasli su mogli kušati i španjolsko vino.

Srednjoeuropsku državu Poljsku pjesmom i ukusnim, domaćim specijalitetima predstavili su učenici 7. a razreda i njihov razrednik Darko Horvat. Čestitali su nam i Dan Europe na poljskom jeziku.

Najrazvijeniju državu Europe Njemačku, poznatu kao zemlju radnika, sportaša, glazbenika i proizvođača kvalitetnih automobila prikazali su nam učenici 8. a razreda i njihov razrednik Goran Marković.

Mogli smo uživati i u slasnim jelima koja dolaze iz Mađarske, a za nas su ih priredili učenici 8. b razreda i njihova razrednica Vesna Vlaović. Učenik Karlo Rossi za prisutne je izveo i nekoliko mađioničarskih trikova u spomen na poznatoga Mađara H. Houdinija.

Učiteljica Anica Marković upoznala nas je putem slikokaza u holu škole s povijesnim razvojem Europske unije.

Projektni dan završili smo u duhu hrvatskoga folklornoga naslijeđa. Naši mali folkloraši i njihova voditeljica Elizabeta Arić izveli su nam dva izvorna slavonska kola, ples Tape i Ajd na livo.

Brojni roditelji, učenici i gosti su na EU štandu mogli dobiti vrijedan informativni materijal i brošure MVEP-a, koje nam je bilo i pokrovitelj.

Završetkom ovoga projekta spremni smo na poštivanje i uvažavanje različitosti, a samim time i na ulazak u Europsku uniju. Ponosni smo na naše učenike i njihove roditelje jer su marljivim radom i vrhunskom suradnjom dokazali da su spremni pristupiti ovako velikoj Zajednici.

Hvala svim učenicima, učiteljima, roditeljima naših učenika i ostalim mještanima na njihovom doprinosu obilježavanju Europskoga tjedna i našega školskoga projekta na kojemu smo marljivo radili.

Dragana Gorički, prof.