Veleposlanica Republike Makedonije u našoj školi (foto-galerija)

Autor: Josipa Ivanišević, 3. 6. 2013.

U službenom posjetu Rešetarima dana 28. svibnja 2013. boravila je veleposlanica Republike Makedonije u Republici Hrvatskoj NJ.E. gđa Daniela Karagjozoska. Posjet je organizirala Općina Rešetari na čelu s načelnikom Zlatkom Agom, a s ciljem unapređivanja regionalne suradnje između Hrvatske i Makedonije.

U okviru posjeta u službeni protokol uvršten je i obilazak Osnovne škole Ante Starčevića. Uz ravnatelja škole Tihomira Batala dobrodošlicu visokoj gošći uputili su i predsjednica ŠO Blaženka Logožar,  pedagoginja Marija Dautović, učiteljica Ivana Prakaturović i tajnik Mate Šimić.

U pratnji delegacije Općine Rešetari veleposlanica je razgledala Slavonsku sobu, upisala se u knjigu utisaka te su joj stihove dobrodošlice uputile učenice naše škole Ivona Majetić i Barbara Kovačević s dvjema recitacijama - Nađeni Bog A. B. Šimića (mentor M. Horvat) i Himna slobodi I. Gundulića (mentor I. Prakaturović).

Uslijedio je odlazak u učionicu I. A razreda, gdje su nas dočekale učiteljice J. Terzić i I. Madžarević s prvašićima. Nakon toga veleposlanica je razgledala školu, sportsku dvoranu, učionicu s pametnom pločom i informatičku učionicu.

Službeni dio razgovora uslijedio je u zbornici gdje je veleposlanicu srdačno pozdravio ravnatelj škole, upoznao ju s bogatom poviješću školstva u Rešetarima, sadašnjim trenutkom, kao i planovima razvoja škole. Poseban naglasak ravnatelj je stavio na mogućnost suradnje s partnerskim školama iz Makedonije putem ACES mreže škola. Veleposlanica se vrlo pohvalno izrazila o svemu onome što je čula i vidjela te ponudila moguću suradnju s nekim od osnovnih škola iz Makedonije prilikom posjeta koji planira naše Kulturno umjetničko društvo prijateljskom gradu Ilindenu.

Na kraju susreta ravnatelj škole poklonio je veleposlanici monografiju škole, a svima nama koji smo se susreli s veleposlanicom ostaje dojam da smo stekli dobrog prijatelja koji će još više potaknuti ideje o zajedništvu i suradnji osnovnoškolaca naših prijateljskih država.

Veleposlanica se u sklopu posjeta Općini Rešetari susrela s predstavnicima udruga, društvenog života i gospodarstva, obišla prostorije i galeriju Književno likovnog društva „Rešetari“, Tvornicu kože „Psunj“ te odala počast i zapalila svijeću pred spomen obilježjem Toši Proeskom.

Tihomir Batalo, dipl. inž.