XVI. REŠETARAČKI SUSRET PJESNIKA

Autor: Marijan Vuković, 16. 9. 2013.

Zahvaljujući neumornom radu i entuzijazmu zaljubljenika u stih i slikarski izričaj, i ove su godine na Rešetaračkom susretu pjesnika, XVI. po redu, nazočili hrvatski pjesnici iz dijaspore, članovi Književno-likovnoga društva „Rešetari“, neafirmirani pjesnici iz naše domovine, kao i brojni drugi posjetitelji.

Naša je škola bila ponosnim domaćinom ovogodišnjega susreta na kojemu se slavio stih, lijepa riječ, prijateljstvo i dobro raspoloženje.

XVI. rešetarački susreti posvećeni su tragično preminulom Osječaninu Luji Medvidoviću u znak zahvale za njegov doprinos i afirmaciju.

Rešetarački susreti započeli su u petak 14. rujna otvaranjem likovne izložbe Kristijana Krekovića, hrvatskoga slikara iz Perua, koju je KLD „Rešetari“ organiziralo zajedno s Galerijom moderne umjetnosti iz Zagreba.

Ove godine u Rešetarima od 13. do 15. rujna okupilo se mnogo pjesnika, a brojni su stigli iz zemalja diljem svijeta. Došli su Petar Bašić iz Južnoafričke Republike, Antun Kikaš i Mile Pletikosa iz Kanade, Marija Kosović Makić iz Australije, Slavica Božičević iz Švedske te brojni drugi pjesnici i prijatelji.

14. rujna u 11,00 sati održana je promocija V. zbornika mladih pjesnika naziva Recept za sreću, na kojoj su se susreli mladi talentirani ljubitelji pisane riječi.

Stručni ocjenjivački sud imao je pune ruke posla pri odabiru najboljih pjesama koje su uvrštene u ovogodišnji zbornik za koji je recenziju i predgovor napisala profesorica hrvatskoga jezika, članica Matice hrvatske, Morana Plavac, u čemu su joj pomogle profesorica hrvatskoga jezika Ivana Prakaturović, ali i kolegica-studentica Gabrijela Vojvodić.

OŠ Ante Starčevića, škola domaćin susreta, osobito je ponosna na svoje učenike - mlade nade hrvatskoga pjesništva - čije su pjesme objavljene u spomenutom zborniku.

Naši učenici: Leone Kordas, Mateo Piljuzan, Nikola Piškulić, Marija Romić, Glorija Solić, Lucija Turkalj, Petar Aga, Dario Batalo, Antonio Beligoj, Ana Betlach, Antonio Češić, Izabela Češić, Anja Jug, Marija Kipšić, Sanja Kipšić, Ana Kolaković, Barbara Kovačević, Tomislav Kovačević, Ivana Kvaić, Ivan Oliver, Ivana Paušić, Klara Pavlović, Antonela Pejaković, Sara Piljuzan, Monika Solić, Antonela Stokić, Marija Stokić, Sara Stokić, Paula Ana Šamal, Marina Šimac, Deja Špičak, susreli su se u dvorani škole s nekolicinom mladih pjesnika iz ostalih dijelova Hrvatske i dijaspore. Pisali su o djetinjstvu, ljubavi, odrastanju, prijateljstvu, prirodi te nam opet dokazali kako od svoga poeticiranja ne namjeravaju odustati. Interpretativno su prisutnima pročitali svoje uratke, a u nastavku druženja imali su priliku čuti i savjete odraslih pjesnika.

Sve goste susreta, pjesnike i učenike škole pozdravili su ravnatelj Osnovne škole Ante Starčevića Tihomir Batalo te predsjednik KLD-a Ivan De Villa. Osobito je važan trenutak bio onaj u kojemu se nazočnima obratio gospodin Anton Kikaš, pjesnik i poduzetnik iz Kanade.

Nakon kratkoga predaha održana je promocija XVI. zbornika pjesama Rešetaračkoga susreta pjesnika Kamen i odmaci, a zatim je književnica Ljerka Toth Naumova iz Makedonije predstavila svoju knjigu Nemir koji nije imao ime te književnica iz Australije Marija Kosović Makić svoju knjigu Matici domovini. Obogaćeni ljepotom pisane riječi, sudionici su s veseljem prisustvovali prijemu uzvanika kod načelnika Općine Rešetari Zlatka Age.

Večernja svečanost, na kojoj su se okupili brojni posjetitelji, započela je u 18,30 sati u dvorani naše škole.

Susretima su nazočili brojni gosti i uzvanici – predstavnica Matice iseljenika Hrvatske Dijana Mašala Perković, predstavnica Ureda za iseljenu Hrvatsku Ministarstva vanjskih poslova RH Dubravka Severinski, predsjednik Demokratskog saveza Hrvata u Rumunjskoj Petru Hategan, župan Brodsko – posavske županije Danijel Marušić, načelnik Općine Rešetari Zlatko Aga, predsjednica Općinskoga vijeća Milka Perković, predstavnici Općinskoga vijeća Rešetara, jedan od izbornika Zbornika pjesama prof. Đuro Vidmarović te brojni drugi prijatelji ovih susreta.

U organizaciji ove svečanosti lijepe riječi organizatorima, članovima KLD-a Rešetari, pridružila se Hrvatska matica iseljenika Zagreb uz svesrdnu potporu Općine Rešetari. Pokrovitelj je Ministarstvo kulture RH, Brodsko – posavska županija i Općina Rešetari, dok je generalni pokrovitelj ove manifestacije predsjednik RH Ivo Josipović

U izvrsno pripremljenom glazbeno - scenskom programu, koji je predvodila naša profesorica hrvatskoga jezika Ivana Prakaturović, nizali su se stihovi brojnih pjesnika koji su stigli u Rešetare kako bi uveličali tu svečanost pjesme i stiha.

U glazbenom dijelu programa posjetiteljima su se predstavili članovi Hrvatske pjevačke skupine Slavča.

Pjesnicima želimo mnogo sreće i inspiracije s nadom da će sljedeći zbornik biti još bogatiji i da će dogodine Rešetarački susret pjesnika okupiti još više ljubitelja lijepe riječi.

Dragana Gorički, prof.

Ivana Prakaturović, prof.