DJECI S LJUBAVLJU

Autor: Marijan Vuković, 15. 10. 2013.

Međunarodni dan djeteta i Dječji tjedan obilježili smo od 7. do 13. listopada 2013. godine brojnim aktivnostima. Dječji tjedan tradicionalna je akcija posvećena djeci. Najvažniji njegov cilj je usmjeriti pozornost javnosti prema pravima, potrebama i mjestu djece u društvenoj zajednici.

Ove godine Dječji tjedan u našoj školi započeo je 7. listopada pješačenjem kroz Rešetare. Dugom šetnjom mjestom obilježen je i  Hrvatski olimpijski dan. Učenici i učitelji uživali su u pješačenju i jesenskom suncu, a mještani su ih dočekali pred svojim kućama s okrjepom. Svaki razred sa svojim učiteljima uputio se u različite dijelove Rešetara. Djeci i odraslima bilo je vrlo zabavno šetati ulicama lijepoga sela.

U holu škole učenici su uredili prigodni pano i zidne novine. U školi su se putem razglasa učenici imali priliku prisjetiti dječjih pjesmica na koje su već bili zaboravili.

Veselo je bilo cijeli tjedan. Knjižničarka Kristina Blažević organizirala je čitanje priče Djevojčica sa šibicama za učenike od 1. do 4. razreda. Ova priča potakla je djecu na promišljanje o pravima i potrebama koje ova djevojčica nije mogla ostvariti. Zanimljivi su bili učenički komentari i razmišljanja o dječjim pravima i potrebama. Završetak sata protekao je u pisanju poruka odraslima, a učenici su poruke izrađivali i tijekom tjedna na satu razrednika.

Učenici 5. a razreda Paulina Plećaš i Lovro Čeliković uz pomoć su knjižničarke i pedagoginje osmislili emisiju s temom Dječji tjedan. Veliki odmor bio je prilika za opuštanje i uživanje u glazbi.

Dječji tjedan završio je u vedrom tonu. Učenici su ispred škole organizirali Sajam poruka za odrasle. Na uređenom štandu odrasli su mogli saznati sve o djeci, dječjim pravima i potrebama te što djeca očekuju od njih. Mlade knjižničarke izradile su prigodne kartice i straničnike. Na ove kartice učenici su lijepili svoje poruke koje su podijelili ne samo na Sajmu nego i u dječjem vrtiću, općini, ljekarni i ambulanti. Posebno je bio zanimljiv i pano Drvo želja s porukama za odrasle.

Na kraju tjedna obilježen je Međunarodni Dan djevojčica. Proglašen je kako bi se naglasili izazovi i problemi s kojima se suočavaju djevojčice u mnogim zemljama te kako bi se prepoznala njihova ravnopravnost.

Slaganjem slogana Ljubav djeci prije svega, puštanjem balona i zajedničkim fotografiranjem učenika i učitelja, 13. listopada završio je Dječji tjedan u našoj školi.

Pedagoginja u suradnji s novinarskom skupinom