MJESEC HRVATSKE KNJIGE

Autor: Marijan Vuković, 18. 11. 2013.

"Knjiga je vrjednija od svih spomenika ukrašenih slikama, reljefom i duborezom, jer ona sama gradi spomenike u srcu onoga koji je čita."

(Egipatski zapis)

Od 15. listopada do 15. studenoga 2013. naša škola obilovala je brojnim aktivnostima povodom manifestacije Mjesec hrvatske knjige. Naši učenici i učitelji s oduševljenjem su sudjelovali u svim kreativnim radionicama, Noći čitanja, projektima i igrokazima te tako dopustili da im knjiga „uđe“ u srce i postane vjerna i odana prijateljica. Naša knjižničarka Kristina Blažević u suradnji je s pedagoginjom Marijom Dautović i ostalim učiteljima ovaj mjesec marljivo poticala djecu na čitanje, a samim time i obogaćivanje svoga rječnika te stvaranje čitalačkih navika.

Knjižničarka Kristina sa svojom skupinom Mladih knjižničara uvela nas je u Mjesec hrvatske knjige postavljanjem prigodnoga panoa i izradom plana mnogobrojnih aktivnosti koje nas u Mjesecu očekuju.

Učiteljica Slađana sa svojim je 4. b obilježila ovu manifestaciju na satu likovne kulture. Učenici su trebali nacrtati sebe dok čitaju najdražu knjigu. Radovi učenika izloženi su na razrednom panou. Učiteljica je jako zadovoljna njihovim radovima kao i spoznajom o tome da u slobodno vrijeme vrlo rado čitaju.

23. listopada obilježili smo Dan čitanja. U večernjim satima knjižničarka je u suradnji s ravnateljem, pedagoginjom, učiteljima hrvatskoga jezika Darkom Horvatom i Irenom Bartolović te učiteljicom Jasnom Terzić i vjeroučiteljicom Vesnom Vlaović organizirala Noć čitanja. Prostor školske knjižnice uređen je kako bi se učenici što ugodnije osjećali. U prigodnom, toplom ozračju prevladavale su noćne lampe, upaljene svijeće te jastuci i dekice koje su učenici ponijeli sa sobom. U terminu od 18,00 do 19,00 sati učenici razredne nastave čitali su naglas Andersenovu Palčicu, a od 19,00 do 20,00 sati učenici predmetne nastave dobro su se nasmijali uz Kishonove priče Kod kuće je najgore. Učenici su izrazili želju za ponovnim susretom uz knjigu i zajedničko čitanje.

6. studenoga 2013. održano je natjecanje u čitanju naglas. U njemu su sudjelovali učenici razredne nastave, a svaki je razred trebao izabrati po četiri predstavnika. Predstavnici su čitali kartice s riječima, a tko je točno pročitao najviše riječi, dobio je diplomu za najboljega razrednoga čitača. Ostali sudionici dobili su pohvalnicu za sudjelovanje na natjecanju u čitanju naglas. Učenike su razveselile diplome i pohvalnice koje su ponosno ponijeli u svoje učionice.

Istoga je dana nastavnica hrvatskoga jezika Irena Bartolović izmjerila brzinu čitanja u sedmom razredu. Nastavnica je zadovoljna dobivenim rezultatima. Najbrži i najtočniji bili su učenici Antonio Beligoj i Ivana Paušić.

Pedagoginja, knjižničarka i učitelji hrvatskoga jezika s učenicima predmetne nastave u svrhu bogaćenja rječnika naših učenika proveli su vođenu fantaziju na temu Grm ruža, Mudrac, Ugodno mjesto i Vježba radosti. Radovi učenika izloženi su na panou u holu naše škole.

11. studenoga ostvaren je projekt 3.a razreda pod nazivom Sajam pročitanih knjiga. Učenici i njihova učiteljica Blaženka Logožar na ovom su projektu marljivo radili i s nestrpljenjem ga iščekivali. Učiteljica Blaženka Sajam je otvorila predstavljajući knjigu Božidara Prosenjaka Sijač sreće te knjigu Dese Muck Anica. Učenici su na sajam trebali donijeti jednu knjigu koju su pročitali i koja im je bila zanimljiva te ju predstaviti ostalima u razredu. Predstavljanju se pridružila i knjižničarka te iskoristila priliku za predstavljanjem zanimljivoga dječjega romana o zgodama Maje i njezinih prijatelja, Ključić oko vrata. Nakon predstavljanja učenici su izmjenjivali pitanja, sugestije i preporuke za čitanje. Bilo je ovo vrlo poučno i zanimljivo druženje prijatelja.

12. studenoga, pred kraj Mjeseca hrvatske knjige mlade su knjižničarke za učenike razredne nastave pripremile kratki igrokaz U prometu. Učenici su kroz zabavan igrokaz ponovili osnovna i važna pravila ponašanja u prometu te na kraju zadovoljno zapljeskali.

13. studenom učenici razredne nastave najviše su se veselili. Toga dana pošli su sa svojim učiteljicama, knjižničarkom i pedagoginjom u Slavonski Brod u kino CineStar pogledati premijeru filma Čudnovate zgode šegrta Hlapića nastaloga prema knjizi Ivane Brlić Mažuranić. Učenici su se svojim kućama zadovoljno vratili prepuni dojmova o kinu i filmu.

15. studenoga Mjesec hrvatske knjige završio je posjetom mališana iz dječjega vrtića „Čarobni svijet“. Oko 10,00 sati dječica su se sa svojim tetama uputila u našu školsku knjižnicu ne znajući što ih ondje očekuje. Knjižničarka ih je kratko upoznala s prostorijom školske knjižnice, njezinim sadržajem i funkcijom. Uputila ih je do njima najzanimljivije police sa slikovnicama te im dopustila da ih prelistaju i s njima se zbliže. Uz projekciju im je pročitala slikovnicu Hector i Leopoldina Kašmira Huseinovića. Djeca su pažljivo slušala i pratila sličice tijekom čitanja. Nakon kratkoga razgovora o pročitanom družili su se uz grickalice, a knjižničarka im je podijelila listić-bojanku s porukom Pozdrav iz školske knjižnice!

Ovaj Mjesec hrvatske knjige u našoj ćemo školi pamtiti dugo. Ako smo barem jedno dijete potaknuli na češće posezanje za knjigom u slobodno vrijeme, učinili smo mnogo. Hvala svima koji su na bilo koji način doprinijeli ovoj nama vrlo važnoj manifestaciji s kojom se opraštamo riječima Petera Roseggera "Dijete je knjiga iz koje čitamo i u koju bismo trebali pisati."

Novinarska skupina škole