U SJEĆANJE NA VUKOVAR, 18. studenoga 2013.

Autor: Marijan Vuković, 19. 11. 2013.

„Život je pun zagonetki, ali najzagonetnije je to kako od prijatelja nastaje neprijatelj. Jeste li ikad pomišljali zašto je lakše steći neprijatelja negoli prijatelja? Cijeli sam život želio biti okružen dobrim, vrijednim ljudima, koje svi poštuju i vole. Sreća je bila na mojoj strani, barem dosada. Ostao sam u ruševinama Vukovara, ali s ljudima uzdignuta čela. Mnoge od njih nisam ni poznavao. Mnogi od njih još jučer nisu bili ni svjesni svoje snage. Vjerujte, najljepše što vam se sada u Vukovaru može dogoditi jest da uđete u prostoriju punu ljudi i sa svima se pozdravite.“

(Ulomak iz djela Siniše Glavaševića Priča o gradu)

I ove smo godine 18. studenoga u našoj školi odali počast u sjećanje na sve pale heroje grada Vukovara.

Učiteljica povijesti Anica Marković s nekoliko je učenika postavila pano u prizemlju škole osvrnuvši se na povijesnu podlogu ove tragične priče. Učiteljica hrvatskoga jezika Irena Bartolović postavila  je  s učenicima poseban pano o Siniši Glavaševiću, rođenom Vukovarčaninu i ratnom izvjestitelju, koji je ondje svoj život i okončao. Njegovi izvještaji prenose nam i nakon toliko godina poruku mukotrpne borbe i grčevitoga straha, no i velike ljubavi i odanosti prema Domovini.

Pod vodstvom učiteljice Anice Marković i knjižničarke Kristine Blažević nekoliko naših učenika snimilo je  radijsku emisiju koja je puštena 18. studenoga putem školskog razglasa. Emisija je pobudila emocije u učenicima i djelatnicima škole, a sedmi razred pretočio je svoje osjećaje u likovni izričaj. Vjeroučiteljica Vesna Vlaović potaknula je učenike na promišljanje o motivima koje bi upravo Vučedolska golubica mogla prenijeti svima o voljenom Vukovaru. Nastali su inspirativni radovi iz kojih razaznajemo mnogo. Krv, borba i strah samo su neke od emocija koje su djeca zorno prikazala.

Predstavnici škole i svih razreda tradicionalno su zapalili lampione kod spomen-obilježja u Rešetarima.

Razrednici su na poseban način obilježili ovaj dan sa svojim učenicima. Pedagoginja i knjižničarka postavile su lampione s lučicama na prozore škole, a lučice su zapalile učiteljice razredne nastave u spomen svim palim borcima grada Vukovara. Na satu razrednika također se govorilo o ovoj temi.

Ovoga ponedjeljka u srcima svih djelatnika i učenika škole prevladala je bol i tuga za Vukovarom. Neka se ovaj grad nikada ne zaboravi, a ovakav zločin nikada više ne ponovi!

Antonela Pejaković, 7. a

Vanesa Bartolović, 5. a