TERENSKA NASTAVA UZ ŠEGRTA HLAPIĆA

Autor: Marijan Vuković, 15. 11. 2013.

Stotinu godina poslije objave poznatoga romana Ivane Brlić Mažuranić na velike je ekrane stigao film Silvija Petranovića  Šegrt Hlapić. Kako uobičajeno učenici obožavaju filmove,  poželjeli su ga pogledati.

Učiteljice razredne nastave zato su za svoje učenike organizirale terensku nastavu u Slavonskome Brodu. Odlučile su učenike povesti u kino te premijerno 13. studenoga na velikome ekranu zajedno s njima pogledati Šegrta Hlapića.

Put do Slavonskoga Broda nije bio dug pa se nisu dugo borili s nestrpljenjem. Brzo su se našli ispred City Colosseuma, velikog trgovačkog centra u Slavonskome Brodu. Uputili su se pokretnim stubama na treći kat. Nekima prva vožnja pokretnim stubama bila je pravi doživljaj. Smjestili su se u fotelje ispred kina i pričekali da učiteljice kupe karte za film. Dok su nestrpljivo čekali, obavili su doručak. Među slasnim sendvičima koje su ponijeli sa sobom, ipak su najslađi bili čvarci koje su dobrovoljno podijelili među sobom.

Čim su ušli u kinodvoranu i rasvjeta se počela gasiti,  zavladala je tišina. Svi su pažljivo pratili što se događa na velikome platnu. Scena za scenom izazivala je na učeničkim licima sve više zadovoljstva i komentara. Prisjećajući se pročitanoga romana, uživali su u glumcima koji su oživljavali priču. Slijedeći primjer Ivane Brlić Mažuranić koja je slikovito opisala već svima poznatog Hlapića, Gitu, Bundaša, Mrkonju, majstoricu i druge, redatelj Petranović živopisno je ekranizirao junake tako da su se učenici svakim novim prizorom sve više uživljavali u svijet prikazivanog filma.

Uz čudnovate zgode vrijeme  je jako brzo prošlo. Puni dojmova učenici su izašli  iz kina te se uputili na kratku šetnju do Tvrđave Brod. Savskim su se nasipom vratili do autobusa kojim su se uz pjesmu i dobro raspoloženje sretno vratili kućama.

Imajući u vidu postavljene ciljeve i učeničko zadovoljstvo odgledanim filmom,   terenska je nastava uspješno realizirana.

Kristina Blažević