5. KORAK – SMOTRA PLESNOG STVARALAŠTVA I NATJECANJE IZ AEROBIKA UČENIKA OSNOVNIH ŠKOLA BRODSKO-POSAVSKE ŽUPANIJE

Autor: Marijan Vuković, 28. 2. 2014.

Ova tradicionalna smotra plesnoga stvaralaštva održana je 26. veljače 2014. u Slavonskom Brodu. Smotra je uvrštena u programe manifestacije 11. dani plesa u čast Miji Čorak Slavenski, a koja je u organizaciji Kazališno-koncertne dvorane „Ivana Brlić Mažuranić“.

Među članovima su organizacijskoga odbora Smotre ravnatelj naše škole dipl. ing. Tihomir Batalo i učiteljica razredne nastave Jasna Terzić. Ove je godine na Smotri sudjelovalo 368 učenica i učenika, 35 voditelja te pet članova prosudbenih komisija/sudaca iz Zagreba i Požege.

Smotra plesnoga stvaralaštva obuhvatila je tri programa: Smotru kreativnog plesa, Smotru plesne tehnike početničke (SOLO B) i napredne (SOLO A) razine te Natjecanje iz aerobika za učenike 5. – 8. razreda. U zadnjem dijelu Smotre prikazane su prijavljene izvedbe slobodnoga plesnog stila. U Smotri kreativnog plesa prikazano je osam izvedbi iz sedam osnovnih škola, a sudjelovalo je 98 učenica i učenika. Smotra je provedena sukladno propozicijama Smotre, a dogovorena tema bila je putovanje. Plesna skupina naše škole STARS izvela je kreativni ples s temom „Putovanje u središte zemlje“.

Prosudbeni tim stručno je analizirao svaku izvedbu. U sastavu tima bili su profesorica savjetnica i predavačica u Školi suvremenog plesa Ivančica Janković, slobodni umjetnik – plesač i plesni pedagog Branko Banković te profesorica i plesna pedagoginja Ilijana Lončar.

Smotra plesne tehnike odvijala se u dvije razine. Članice prosudbenog tima bile su učiteljica razredne nastave Jasna Terzić, učiteljica razredne nastave Irena Katinić te profesorica Jasna Vujić.

U početničkoj ili SOLO B razini sudjelovalo je 25 učenica uzrasta od trećega do šestoga razreda. U toj je kategoriji treće mjesto osvojila učenica naše škole Lucija Turkalj (6. a) uz mentorstvo učiteljice Jasne Terzić. Najuspješnijim natjecateljicama dodijeljene su prigodne nagrade koje je izradio učitelj likovne kulture Mišo Gusić.

Na samoj plesnoj reviji zapažene su nastupe imale dvije plesne skupine naše škole. Skupina STARS otplesala je dvije koreografije (One direction: What makes you beautiful i Batuka: El raton), dok je skupina Rešetaračke mažoretkinje pod mentorstvom nastavnice engleskoga jezika Zrinke Prakaturović otplesala svoju koreografiju uz pjesmu Christine Aguilere Candy man. Na likovnom natječaju na temu plesa učenik 4. b razreda Bartol Kolaković, pod mentorstvom svoje učiteljice Slađane Ninković, osvojio je nagradu u kategoriji učenika nižih razreda.

Prema zaključcima prosudbenih povjerenstava, posjetitelja i sudionika ovogodišnje Smotre vidljiv je osjetan napredak u svakoj učeničkoj izvedbi. Rezultati dvogodišnjega sustava dodatne obuke učiteljica suvremenom načinu vođenja školskih plesnih skupina potvrđuju da je program obuke bio dobro osmišljen. Smotra 5. KORAK prepoznata je kao dio projekta „Plesna kultura u osnovnim školama“.

Veselimo se svim budućim plesnim susretima i izvedbama koje objedinjuju kreativni i predani rad mentora s učeničkim plesnim talentima.

Gabrijela Brkić i Ena Mandušić, 6. a