OSTVARILI SMO NAŠ ŠKOLSKI PROJEKT HRVATSKA U EUROPSKOJ UNIJI

Autor: Marijan Vuković, 12. 5. 2014.

Nakon višegodišnjega nastojanja i brojnih priprema prvoga srpnja 2013. godine i naša je zemlja postala punopravnom članicom Europske unije. Tako je ostvarena težnja da s većinom europskih zemalja napokon dijelimo zajedničku budućnost. U ovoj multikulturalnoj zajednici potiče se učenje jednih o drugima, očuvanje nacionalnog kulturnog naslijeđa i različitosti, stoga su učenici naše škole i ove godine svojim radom pokazali kako uvažavaju bogatstva i kulturne vrijednosti drugih država članica koje su nam lani poželjele toplu dobrodošlicu u obitelj Europske unije. Prigodnim događanjima i manifestacijama održanim 9. svibnja 2014. učenici i učitelji OŠ Ante Starčevića obilježili su ulazak Hrvatske u EU i svojim radom pokazali kako uvažavaju bogatstva i kulturne vrijednosti drugih država članica.

Nakon Ode radosti – himne Europske unije i pozdravne riječi ravnatelja Tihomira Batala, članice velikoga školskog zbora izvele su pjesmu na engleskom jeziku, a svoju su izvedbu upotpunile neobičnim načinom sviranja – s čašama.

Pod vodstvom nastavnice Anice Marković učenice sedmoga razreda Ivana Paušić i Paula Ana Šamal izradile su plakate kojima su predstavile obilježja četiriju europskih zemalja: Bugarske, Estonije, Latvije i Cipra.

Učenici 8.a razreda predstavili su otočnu zemlju Veliku Britaniju obilježjima koja su izradili sa svojim razrednikom Darkom Horvatom, a zatim neke od istaknutih ličnosti izdvojenih iz bogate britanske kulture.

Gastronomske specijalitete najjužnije baltičke zemlje, Litve, predstavili su učenici 4.a razreda s učiteljicom Matejom Horvat.

Irska je poznata kao zeleni otok, zemlja bogate povijesti i zemlja bez zmija. Učenici 4.b razreda s učiteljicom Slađanom Ninković predstavili su je tradicionalnim irskim plesom i tradicionalnim jelima, a i upoznali prisutne s čuvenim irskim legendama.

Učenici prvoga razreda sa svojom su učiteljicom Marijom Mlađen predstavili zemlju tisuću jezera i kolijevku Djeda Božićnjaka, državu Finsku. Legendu o simpatičnom, dobrom i uvijek nasmijanom starcu upotpunili su i pjesmom.

Nizozemsku, zemlju vjetrenjača, tulipana i sira, a posebice znanu kao zemlju biciklista, predstavili su učenici trećega razreda s učiteljicom Blaženkom Logožar. Nakon iscrpljujuće vožnje biciklom najbolje je počastiti se tradicionalnim nizozemskim palačinkama koje su predstaviti na svom štandu.

Zapadnoeuropsku državu Belgiju, zemlju piva i čokolade, plesom i glumom predstavili su učenici sedmoga razreda s razrednicom Draganom Gorički. Budući da se belgijska kuhinja smatra među najboljima u Europi, na štandu sedmoga razreda zainteresirani su se mogli upoznati i s receptima različitih belgijskih slastica te uživati u tradicionalnom belgijskom plesu Kadrill van Schaffen.

Belgiji susjednu zemlju, Luksemburg, glazbom i najistaknutijim značajkama predstavili su učenici 5.b razreda s razrednikom Igorom Tomekom.

Portus Cale, Portugal, u prijevodu Lijepa luka, ime je države koja je smještena na Pirinejskom poluotoku. Učenici drugoga razreda sa svojom su učiteljicom Jasnom Terzić predstavili plakate koje su izradili, a zatim nazočne u Portugal prenijeli plesom kuduro i izvedbom fado pjesme na portugalskom jeziku.

Zastavu srednjoeuropske države Češke, domovine legendarnog crtića A je to, predstavili su učenici 8.b razreda s razrednicom Željkom Gospočić. Svoje su izlaganje upotpunili pjesmom i predstavljanjem tradicionalne češke odjeće.

Učenici 5.a razreda s razrednikom Goranom Markovićem predstavili su zastavu i grb, ekonomiju, politiku i znanost Rumunjske. Moglo se saznati nešto i o rumunjskim legendama i mitovima čija je česta tematika svima znani grof Drakula. Između ostaloga, na njihovu štandu moglo se uživati u tradicionalnim rumunjskim slasticama.

Obilježja mediteranske državice Malte, koja svojim prirodnim ljepotama i čistim morem privlači brojne turiste, plakatima su predstavili učenici 6.a razreda s razrednikom Brankom Horvatom.

U nadi da će ulazak Hrvatske u Europsku uniju donijeti bolji život i bolju budućnost svim njezinim građanima, završio je ovogodišnji školski projekt čije su ostvarenje svojim marljivim radom potpomogli svi učenici i djelatnici naše škole. Osim razrednika naših učenika, svojim trudom i spremnošću na suradnju u pripremi projekta istaknule su se pedagoginja naše škole Marija Dautović i knjižničarka Daniela Gubić. Učitelj likovne kulture Mišo Gusić ponovno se svojom kreativnošću istaknuo u izradi kulise za projektni dan, kao i u prigodnom uređenju prostora škole. Učitelj Igor Tomek pobrinuo se za ozvučenje prilikom predstavljanja štandova i zemalja članica EU.

Andreja Tomašević, 8. b

Antonela Pejaković, 7. a