SUDJELOVALI SMO U PROJEKTU ZDRAV ZA 5

Autor: Marijan Vuković, 12. 5. 2014.

Aktivno mijenjanje stavova i štetnih životnih navika, usvajanje zdravih stilova života, podizanje razine samosvijesti i javne svijesti o očuvanju vlastitoga i tuđega zdravlja samo su neki od ciljeva projekta Zdrav za 5 koji je 9. svibnja 2014. predstavljen našim učenicima osmih razreda.

Ministarstvo unutarnjih poslova, Ministarstvo zdravlja i Ministarstvo zaštite okoliša i prirode Republike Hrvatske započeli su s provedbom projekta Zdrav za 5 u želji da zajednički djeluju u području prevencije ovisnosti i podizanja razine javnozdravstvene svijesti kod djece osnovnoškolskoga i srednjoškolskoga uzrasta. Ovaj projekt temelji se na projektu policijske uprave i Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Primorsko – goranske županije pod nazivom Promocija sigurnosti i javnozdravstvene samosvijesti – SAM.

Prihvaćanje programa od strane učenika, roditelja, nastavnika i šire javnosti kao i njegovi uspješni rezultati provedbe jamac su uspjeha na razini Republike Hrvatske. Projekt obuhvaća područja zlouporabe i ovisnosti o alkoholu i opojnim drogama, kocki/igrama na sreću te zaštitu okoliša. Policijski službenici održali su edukaciju u obliku interaktivnih predavanja.

Naša pedagoginja Marija Dautović provela je tijekom ove školske godine nekoliko aktivnosti s učenicima osmih razreda radi što bolje obaviještenosti o štetnom svijetu droge i drugih vrsta ovisnosti te kako im se oduprijeti. Projekt Zdrav za 5 pomaže našim učenicima u oblikovanju pozitivnih stavova o vlastitim postupcima, a ponajviše u promicanju kvalitete njihova zdravlja.

Andreja Tomašević, 8.b