XVII. REŠETARAČKI SUSRET PJESNIKA

Autor: Marijan Vuković, 17. 9. 2014.

Književno-likovno društvo Rešetari pod pokroviteljstvom predsjednika RH dr. sc. Ive Josipovića organiziralo je XVII. rešetarački susret pjesnika koji je okupio preko stotinu pjesnika iz 15 država svijeta i Hrvatske. Naša je škola ponovno bila mjesto u kojoj se štovala hrvatska riječ i jezik, mjesto povezivanja i širenja prijateljstva među ljudima iz domovine i iseljeništva. Promovirane su tri knjige pjesama: VI. zbornik mladih pjesnika, XVII. zbornik pjesama Rešetaračkog susreta pjesnika i Zbornik pjesama hrvatskih pjesnika iz iseljeništva.

Susret je započeo 12. rujna 2014. kada je Rešetare posjetio predsjednik Republike Hrvatske dr. sc. Ivo Josipović i svečano otvorio novosagrađene prostore Književno-likovnog društva Rešetari. Tom je prigodom istaknuo kako su pjesnički susreti malo mjesto Rešetare učinili ozbiljnim kulturnim središtem hrvatske riječi, na što smo iznimno ponosni.

Susret pjesnika s učenicima i učiteljima naše škole, kao i škola zapadnoga dijela naše županije, održan je 13. rujna 2014. u 11:00 sati u školskoj sportskoj dvorani.

Predstavljen je VI. zbornih mladih pjesnika Na duši mi pjesma u kojemu su trag ostavili i naši učenici: Leone Kordas, Tea Špičak, Luka Ašenbrener, Mislav Bzik, Izabela Češić, Lorena Gospočić, Nikolina Gospočić, Lucija Kolić, Gabrijela Majanović, Ariana Marincel, Paola Oliver, Agata Petrović, Glorija Solić, Antonela Stokić, Deja Špičak te Jure Špoljarić. Svatko se predstavio pročitavši svoju objavljenu pjesmu. Neke su od njih ljubavne, neki promišljaju o životu, postojanju ili o domovini. Neki se od mladih pjesnika dive ljepotama prirode, pahuljama snijega ili godišnjim dobima pišući pri tom dijalektom svoga kraja te podsjećajući na bogatstvo hrvatskoga jezika.

Sve goste susreta, pjesnike i mlade pjesnike učenike pozdravili su ravnatelj škole Tihomir Batalo, predsjednik KLD-a Ivan De Villa, predstavnica Matice iseljenika Hrvatske Dijana Mašala Perković, studentica hrvatske književnosti Gabrijela Vojvodić, a posebna nam je bila čast poslušati riječi pjesnika Antuna Kikaša iz Toronta koji već deseti put rado dolazi na Rešetarčke susrete pjesnika. Zbornih mladih pjesnika predstavila je prof. hrvatskoga jezika Ivana Prakaturović koja je dala podršku mladim nadama hrvatskoga pjesništva poručivši im da svakodnevno u svojim srcima rasplamsavaju žar poezije koji ih može odvesti do neslućenih visina. Nakon što su gosti pjesnici predstavili svoje pjesničko stvaralaštvo i uputili poticajne riječi učenicima, imali su prilike odgovoriti na učenička pitanja koja su se odnosila na njihove pjesme, inspiraciju, književne nagrade i život.

Istoga dana predstavljen je XVII. zbornik pjesma Između tijela i snova, a nakon toga je njemačka pjesnikinja Malkica Dugeč promovirala svoju novu knjigu. Pjesnici iz dijaspore i gosti susreli su se s načelnikom Općine Rešetari Zlatkom Agom te razgledali radove akademskog slikara Šime Vlahova iz Njemačke.

Na večernjoj svečanosti u 18:30 sati u dvorani naše škole brojnim su se posjetiteljima predstavili članovi KLD-a Rešetari, pjesnici iz Osijeka, Slavonskog Broda, Valpova, Donjeg Miholjca, Našica, Nove Gradiške, Splita, Varaždina te hrvatski pjesnici iz dijaspore (Španjolske, Engleske, Južnoafričke Republike, Belgije, Argentine, Rumunjske, Mađarske, Austrije, Njemačke, Slovenije, Srbije, BiH, Italije, Crne Gore, Slovačke, Švedske, SAD-a i Kanade).

Nakon još jednog uspješno održanog Rešetaračkog susreta pjesnika gajimo nadu da će sljedeća godina učenicima i pjesnicima biti dovoljno inspirativna kako bismo i dogodine mogli ponovno uživati u lijepim stihovima.

Daniela Gubić, knjižničarka