Stvaralaštvom protiv ovisnosti

Autor: Marijan Vuković, 27. 11. 2014.

U suradnji s Gradskim društvom Crvenog križa Nova Gradiška, a u Mjesecu borbe protiv ovisnosti, naša je škola bila domaćinom izložbe radova Mladeži Crvenog križa. Sudjelovalo je sedam osnovnih i tri srednje škole novogradiškoga kraja.

Na početku programa brojne učenike, učitelje i voditelje te načelnika Općine Zlatka Agu pozdravio je ravnatelj škole Tihomir Batalo.

Predsjednik Gradskog društva CK Nova Gradiška Franjo Pavlović zahvalio se učenicima na raznovrsnim uradcima koji su dali doprinos borbi protiv ovisnosti. Ispred Hrvatskoga crvenog križa sve prisutne je pozdravio dr. sc. Siniša Zovko.

Voditeljice programa, učenice osmog razreda Valentina Čeliković i Ivana Paušić, izvele su ulomak iz djela Romea i Julio književnice Silvije Šesto.

Pozitivnim porukama kroz scenski prikaz predstavili su se učenici OŠ Okučani, OŠ Dragalić, OŠ Ljudevita Gaja iz Nove Gradiške, OŠ „Vladimira Nazora“ iz Adžamovaca te učenici Industrijsko-obrtničke škole.

O štetnostima svih oblika ovisnosti informirale su nas putem plakata učenice Gimnazije Nova Gradiška, učenici OŠ „Matija Gubec“ Cernik i učenici OŠ „Mato Lovrak“ Nova Gradiška. Nakon predstavljanja plakata učenici Elektrotehničke i ekonomske škole svima u dvorani podijeli su poruke s pozitivnim mislima.

Filmom Mogu drugačije predstavili su se polaznici 8. razreda naše škole: Marija Kipšić, Sanja Kipšić, Robert Šimunović i Tomislav Kovačević. Pohvaljujemo učenike na izvrsnom scenariju, glumi i režiji.

Izložba radova Mladeži pokazuje da se protiv ovisnosti možemo boriti zajedničkim snagama. Sudionici su pokazali kako različitim aktivnostima te pravilnom komunikacijom s okolinom mogu razviti samopouzdanje i samopoštovanje potrebno za uspješno svladavanje problema. Ako toga nedostaje, mladi će se lako naći u zamci bilo koje ovisnosti.

Nakon programa dr. sc. Siniša Zovko za učitelje naše škole održao je predavanje Droge i prevencija u kojemu je naglasio da bi preventivne kampanje trebale biti dio obveznog školskog programa te informirati i educirati učenike o štetnim posljedicama uzimanja bilo koje vrste droge, počevši s onima koje su u našoj zemlji legalne (alkohol i cigarete), do onih koje su ilegalne (marihuana, kokain, heroin…). Ciljevi takvih preventivnih programa jesu stvaranje svijesti da je droga socijalno neprihvatljiva te cjelokupno smanjenje potencijalnih korisnika opojnih sredstava.

Predavač je istaknuo važnost treninga u vještinama opiranja, tj. kako naučiti djecu da kažu „NE“ i pravilno izraze svoj stav prema drogi već od malih nogu jer uzimanje droge ima samo negativne posljedice i smanjuje mogućnosti za uspjeh i daljnje napredovanje u životu.

Bitno je imati na umu da obitelj ima najvažniju ulogu u prevenciji ovisnosti. Roditelji prvi mogu primijetiti promjene u ponašanju svoje djece te pravovremeno reagirati ukoliko posumnjaju da se dijete počelo drogirati. Važno je reagirati što ranije, tj. dok dijete još eksperimentira s drogama. Ukoliko se reagira kasnije, pomoć je moguća samo u sklopu kompleksnog liječenja. Predavanje dr. sc. Zovka bilo je poučno i korisno jer je ovisnost, nažalost, postala dijelom naše svakodnevice.

Iva Kičić, 6.b i pedagog Marija Dautović