USPJEŠAN PROJEKTNI OTVORENI DAN

Autor: Marijan Vuković, 29. 1. 2010.

Dana 27. siječnja 2010. ostvarili smo još jedan uspješan projektni otvoreni dan posvećen Africi. Otvorenom nastavom zaključili smo UNICEF-ov projekt Škole za Afriku. Ciljevi su projekta u potpunosti ostvareni. Učenici su spoznali da djeca u Africi žive u sasvim drugačijim uvjetima i da im je potrebna pomoć te potpora u svakom trenutku. Ovim projektom prikupljena su novčana sredstva za školovanje djece u Ruandi kroz razne aktivnosti.

Rad se odvijao kroz deset zanimljivih radionica, a svaki se učenik opredijelio za jednu prema vlastitom izboru.

U skupini Maske voditelji su bili učitelji Ivica Jelančić, Darko Horvat i Manda Jukić. Učenici su bili podijeljeni u tri skupine. Prva je skupina izrađivala tradicionalne afričke maske od kartona. Druga je skupina pisala šaljive pjesme o maskama na engleskom jeziku, dok je treća pripremila PowerPoint prezentaciju s podacima o maskama i njihovoj važnosti za afrički narod.

Učenici u radionici Velike afričke životinje istražili su podatke i pronašli fotografije o divljim životinjama koje žive u Africi. Izradili su PowerPoint prezentaciju i puzzle velikih afričkih životinja. Radionicu su vodile učiteljica Blaženka Logožar i knjižničarka Daniela Gubić.

Radionicu pod nazivom Kolonijalna Afrika osmislili su učitelji Anica Marković i Slobodan Radivojević. Pripreme za ovu radionicu trajale su više dana a sastojale su se od izrade kostima i uvježbavanja plesa i glume. Ova je radionica bila posebno atraktivna jer je bila dinamična i s puno sudionika. Učenici su vješto prikazali život u Africi za vrijeme kolonijalizma. Sve jači ritam bubnjeva najavljivao je oslobođenje Afrikanaca od europskog ropstva. Sudionici i njihovi voditelji dobili su posebnu naklonost publike.

Sva čuda Afrike istražili su učenici i njihovi voditelji Vesna Marković, Goran Marković i Marijan Vuković. Predstavili su se PowerPoint prezentacijom kojom su prikazali najveće piramide Afrike, prirodne ljepote, divlje životinje te život afričkog naroda.

Afrički nakit od žice i novinskog papira te šarene suknje od vune izrađivali su učenici i učiteljice voditeljice radionice Dubravka Salopek i Željka Gospočić. Izrađeni nakit nosili su učenici radionice Kolonijalna Afrika.

Radionicu Kroz pustinju i prašumu  vodile su učiteljice Jasna Terzić i Ivana Prakaturović. Učenici su bili podijeljeni u više skupina. Jedni su pisali pjesmu o pustinji i prašumi, drugi su kolaž tehnikom izradili geografsku kartu, treći biljni svijet Afrike, a četvrti su istom tehnikom načinili divlje životinje koje su korištene u igrokazu.

Radionicu zanimljivog naziva - Bocku boce, gladnima hrana vodili su učitelji Igor Tomek i Branko Horvat. Učenici ove radionice ukrašavali su kartonske kutije koje će biti postavljene u holu škole. U njih će učenici moći odlagati plastične boce, a prikupljeni prihod od otkupa boca bit će darovan za djecu u Africi.

Susret s misionarima iz Afrike organizirale su učiteljice Danijela Šmuljić i Vesna Vlaović. vlč. Josapfat Mosha dolazi iz Tanzanije, a vlč. Paul Karim iz Sijera Leone. Misionari su Družbe Duha Svetoga. Već nekoliko godina borave u Podvinju kod Slavonskog Broda. Naučili su hrvatski jezik tako da su svi mogli razumjeti o čemu govore. Kroz razgovor i intervju učenici su saznali ponešto o njihovoj domovini, uvjetima života u Africi i o dolasku u Hrvatsku. Svoju skupinu su naučili afričku pjesmu o brojevima koju su izveli u školskoj dvorani.

Afričke ogrlice izrađivali su učenici prvih razreda i njihove učiteljice Slađana Ninković i Marija Mlađen. Za izradu ogrlica koristili su papirnate tanjure koje su ukrasili ranim šarama. Također su izrađivali i suknjice od lika. Publici su se predstavili uz taktove glazbe.

Ritualni tradicionalni afrički ples naziva Kraljevski ples izveli su učenici koje su uvježbale učiteljice Elizabeta Arić i Mateja Horvat. Pokrete su izveli gornjim dijelom tijela krećući se punim stopalom lagano savijenih koljena u ritmu glazbe. Plesom su pokazali pokrete za lov, vatru, kišu, sunce, mjesec, noć, vjetar i zemlju. Skupina je imala vođu plesa koji je svojim najavama usmjeravao kretanje sudionika plesa.

Po završetku rada po radionicama uslijedila je priredba u školskoj sportskoj dvorani i predstavljanje rezultata rada. Istoj su nazočili brojni roditelji i gosti. Ravnatelj škole Tihomir Batalo zahvalio se učenicima, učiteljima i roditeljima, a posebno koordinatorici projekta pedagoginji Mariji Dautović. Izvijestio nas je da je kroz aktivnosti prikupljanja sredstava u razrednim kasicama, prodajom kolača, organizacijom Božićnog sajma, donacijom za vrijeme pješačenja kroz Rešetare i prodajnom akcijom Hrvatskog Caritasa prikupljeno 4.585,70 kn za pomoć i školovanje djece u Africi. Hvala svima! Gostima iz Afrike, misionarima vlč. Josapfatu i Paulu, uručene su zahvalnice za sudjelovanje na danu otvorene nastave u našoj školi

Novinarska skupina