BILI SMO NA ZAVRŠNICI PROJEKTA "ČITAJMO NAGLAS ZABORAVLJENE KNJIGE"

Autor: Marijan Vuković, 29. 3. 2018.

Drugu godinu za redom sudjelovali smo u projektu „Čitajmo zajedno - čitajmo naglas: zaboravljene knjige“. Svečana završnica projekta održana je 28. ožujka 2018. u kinu Tuškanac u Zagrebu.

Ove je godine projekt okupio 51 školu i oko 1200 učenika, a 300 sudionika predstavilo se na samoj završnici u kinu „Tuškanac“. Iza nas je 7. ciklus projekta kojim se nastoji potaći učenike na čitanje već pomalo zaboravljenih knjiga iz fonda školske knjižnice. Voditelj Nacionalnog projekta za poticanje čitanja je knjižničar Denis Vincek iz OŠ Ante Kovačića iz Zlatara.

Učenici 4.a razreda zajedno su s učiteljicom Matejom Horvat i knjižničarkom Danielom Gubić od listopada 2017. do veljače 2018. svaki dan čitali dio iz romana za djecu „Tonček i Točkica“ Ericha Kästnera. Ponekad su im čitali i gosti: pedagogica Marija Dautović, radijska voditeljica Elvira Slišurić te učenici viših razreda. Djelo nosi snažnu i odgojnu poruku koja se učenicima jako svidjela: ljudi različitih društvenih statusa mogu biti iskreni prijatelji.

Po završetku čitanja, dogovoreno je da će pročitanu knjigu predstaviti učenici Marina Burzelić i Adriano Glavičić u formi pisma. Naime, Tonček (Adriano) je napisao pismo svojoj prijateljici, a Točkica (Marina) je svojim pismom obradovala Tončeka. U izradi kulisa pomogli su roditelji učenika. Priređena je i prezentacija koja prikazuje dijelove projekta, a ista je projicirana za vrijeme čitanja naših pisama na samoj završnici.

Učenici su odlično predstavili našu školu i pročitani roman. Imali su prilike pogledati kako su se i drugi sudionici pripremili za predstavljanje. Sklopljena su nova poznanstva između naših učenika i učenika OŠ Ivana Gorana Kovačića iz Starog Petrovog Sela, također sudionika.

Sam boravak u Zagrebu bio je jako ugodan. Prošetali su tunelom Grič, počastili se sladoledom, razgledavali grad okićen uskršnjim motivima...

Još jedanput pohvaljujemo naše predstavnike Marinu i Ardiana te zahvaljujemo učiteljici Mateji Horvat koja je svakodnevno odvajala trenutke za čitanje i omogućila da se projekt „Čitajmo zajedno - čitajmo naglas: zaboravljene knjige“ i provede.

Zahvaljujemo i našem ravnatelju Tihomiru Batalu na podršci kao i knjižničarki Danieli Gubić koja je prepoznala vrijednost projekta te potakla učenike na čitanje i sudjelovanje u projektu.

Novinarska skupina škole